Wyroby z dziczyzny rzadko goszczą na polskich stołach. Wiele osób obawia się jedzenia dziczyzny ze względu na to, iż mięso pochodzi od zwierząt żyjących na wolności. Dziczyzna w Polsce jest uważana za trudnodostępne i stosunkowo drogie mięso. Niewiele osób wie o zaletach płynących z jej spożywania i właściwościach odżywczych. Dlaczego warto zatem spożywać mięso pochodzące od dzikich zwierząt? Jaką rolę odgrywa dziczyzna w prawidłowym odżywianiu?

Mięso bez antybiotyków i hormonów

Pożywienie dzikich zwierząt stanowią wyłącznie naturalne surowce, a nie modyfikowane pasze czy chemiczne dodatki, jak w przypadku zwierząt hodowlanych. Jedząc wyroby z dziczyzny mamy zatem pewność, że nie spożywamy wraz z mięsem niechcianych antybiotyków lub hormonów, które bardzo często są stosowane przez hodowców w celu zwiększenia odporności oraz wzrostu zwierząt. Ponadto dziczyzna jest mięsem, które nie wymaga substancji konserwujących, aby długo zachować swoją świeżość. Niektórzy twierdzą, że mięso dzikich zwierząt jest smaczniejsze od tego ze zwierząt hodowlanych, gdyż sarny czy dziki żyją na wolności i nie doświadczają stresu związanego z hodowlą.

Dziczyzna – mało tłuszczu, dużo wartości odżywczych

Mięso pochodzące od dzikich zwierząt jest chude i posiada znacznie więcej łatwostrawnego białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych niż mięso ze zwierząt rzeźnych. Dziczyznę warto spożywać również ze względu na dużą zawartość keratyny oraz aminokwasów egzogennych, które naturalnie nie występują w ludzkim organizmie. Wyroby z dziczyzny są również bogate w witaminy z grupy B oraz minerały takie jak: wapń, żelazo, magnez, potas i fosfor. Mięso dzikich zwierząt ponadto jest mało kaloryczne – 100 g dziczyzny zawiera jedynie ok. 120 kcal.

Kto może jeść wyroby z dziczyzny?

Mięso dzika, sarny czy jelenia może być spożywane niemalże przez wszystkich. Polecane jest zwłaszcza osobom, które walczą z nadwagą, ze względu na niewielką kaloryczność. Po wyroby z dzikich zwierząt powinny sięgać także osoby, które borykają się z miażdżycą lub znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na hiperlipidemię. Osoby cierpiące na anemię także powinny włączyć mięso dzikich zwierząt do swojej diety, gdyż zawiera ono dużo łatwo przyswajalnego żelaza. Dziczyzna nie powinna być spożywana jedynie przez osoby, które są na nią uczulone.

Gdzie bezpiecznie kupić dziczyznę?

Mięso dzikich zwierząt powinniśmy kupować wyłącznie od sprawdzonych producentów lub osób, które posiadają je z legalnego źródła. Przed zakupem należy sprawdzić, czy mięso zostało już poddane obróbce termicznej – jeśli nie, należy o niej pamiętać przed spożyciem. Kupowana przez nas dziczyzna bezwzględnie musi być również przebadana pod kątem różnych chorób. Jeżeli mięso pochodzi z niepewnego źródła, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo zachorowania na włośnicę, która jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Tylko zakup mięsa u sprawdzonego dostawcy zapewni nam najwyższe walory smakowe i bezpieczeństwo.

Pomimo tego, że dziczyzna nie często gości na naszych stołach, warto wprowadzić ją do codziennej diety ze względu na wyjątkowe wartości smakowe i odżywcze. Obecnie ponad 90% mięsa pochodzącego od dzikich zwierząt z Polski, przeznaczone jest na eksport. Być może warto przekonać się jednak do rodzimej dziczyzny i wzbogacić codzienną dietę o nowe smaki.

Źródło: kiszeczka.pl – producent mięsa i wędlin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here