Wiele osób z niepokojem obserwuje rosnące ceny mieszkań w Polsce. Chociaż raz za razem wieszczy się koniec wzrostów, satysfakcjonujące potencjalnych nabywców obniżki nie nadchodzą. Wręcz odwrotnie. Koszty zakupu nieruchomości dalej rosną, tyle że może w nieco wolniejszym tempie. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawiają się pytania, od czego zależą ceny mieszkań. Przedstawiamy czynniki, które mają największy wpływ.

Ceny mieszkań – od czego zależą? Czynniki o największym znaczeniu

 Cena to czynnik, na który większość osób zamierzających kupić mieszkanie zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Nieustanne podwyżki obserwowane na rynku nieruchomości nie tylko budzą niepokój, ale również skłaniają do zadawania pytań o powody takiego stanu rzeczy. Co więc składa się na cenę mieszkania? Jakie czynniki mają największe znaczenie?

  1. Lokalizacja

 Atrakcyjna lokalizacja zawsze winduje cenę mieszkania. Po pierwsze, z uwagi na wyższe koszty, jakie deweloper musiał ponieść w związku z zakupem działki. Po drugie, potencjalni nabywcy są po prostu gotowi zapłacić więcej za nieruchomość zapewniającą im dostęp do najważniejszych udogodnień.

 Co ważne, atrakcyjna lokalizacja nie zawsze musi oznaczać, że mieszkanie jest położone w centrum miasta lub jego pobliżu. Na atrakcyjność tę może się składać m.in.:

  • sąsiedztwo terenów zielonych,
  • rozbudowana infrastruktura,
  • dostępność komunikacyjna,
  • bezpieczeństwo okolicy.

Często najdroższe nieruchomości są położone w prestiżowych dzielnicach. Za takowe zazwyczaj uznaje się willowe części miasta, które znajdują się nieco na uboczu, jednak wciąż w niedalekiej odległości od centrum. Najczęściej w ich obrębie znajduje się również dużo atrakcyjnych terenów rekreacyjnych.

2. Parametry fizyczne mieszkania

 Przy zakupie nieruchomości oprócz lokalizacji nabywcy biorą pod uwagę także jej parametry fizyczne. Im lepiej współgrają one z potrzebami i preferencjami przyszłych użytkowników, tym większe prawdopodobieństwo, że mieszkanie ich zachwyci.

 Parametry fizyczne wpływają nie tylko na atrakcyjność nieruchomości w oczach potencjalnych odbiorców, ale również jej cenę. Wśród czynników o największym znaczeniu znajduje się:

  • powierzchnia – im większy metraż, tym więcej trzeba zapłacić za mieszkanie. Niemniej cena za mkw. może być niższa niż cena za mkw. nieruchomości o mniejszej powierzchni. Jak to możliwe? Duże mieszkania cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż mniejsze, które są bardziej uniwersalne, toteż deweloperzy ustalają ich cenę za mkw. na niższym poziomie,
  • kondygnacja – im wyżej znajduje się mieszkanie, tym zazwyczaj więcej trzeba za nie zapłacić. Nie jest to jednak regułą, np. w przypadku 14-piętrowego bloku różnice w cenie między nieruchomościami położonymi na szóstej, siódmej czy też ósmej kondygnacji mogą wynikać nie z piętra, lecz innych parametrów fizycznych mieszkania. Najtaniej można kupić nieruchomości znajdujące się na parterze,
  •  usytuowanie względem stron światła – najdroższe są mieszkania, których okna wychodzą na południe, południowy wschód, południowy zachód i wschód-zachód. Natomiast najtaniej można kupić nieruchomości o ekspozycji północnej.
  • Do parametrów fizycznych, które mogą przesądzać o cenie nieruchomości, zalicza się również jej rozkład oraz liczbę pokoi. Cena mieszkania dodatkowo może być wyższa, jeśli przynależy do niego balkon, loggia lub taras.

3. Koszty surowców, materiałów budowlanych i robocizny

 Im więcej deweloper musi zapłacić za materiały budowlane i robociznę, tym cena mieszkania jest wyższa. Obserwowane jeszcze do niedawna lawinowe wzrosty cen surowców i materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny spowolniły, wciąż jednak uznaje się obowiązujące stawki za wysokie, co nie pozostaje bez wpływu na rynek nieruchomości.

Cena mieszkania to wypadkowa wielu czynników, w tym m.in. lokalizacji nieruchomości, jej parametrów fizycznych czy też kosztów surowców budowlanych i robocizny. Znaczenie ma również jakość wykorzystanych materiałów, a także ogólny standard obiektu. W efekcie często zdarza się, że potencjalnie podobne nowe mieszkania mają diametralnie różne ceny. Nie warto jednak zrażać się pierwszymi niepowodzeniami w poszukiwaniu taniego lokum.

Źródło: SŁAWBUD deweloper

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here