Konflikt zbrojny na Ukrainie dotknął nie tylko sektor transportowy, ale też wiele innych firm. Odczuwalne zmiany dotyczą nie tylko Ukrainy i sąsiadujących z nią krajów, lecz cały świat. W tym artykule skupimy się jednak konkretnie na branży TSL – jak wpłynęła na nią wojna na Ukrainie?

Czym jest branża TSL?

Poprzez nazwę „branża TSL” rozumiemy trzy ściśle powiązane ze sobą sektory: transport, spedycję, a także logistykę.

Nie każdy czytelnik musi jednak sprawnie porozumiewać się w tak zaawansowanej terminologii, dlatego też dla ułatwienia czytania zastąpimy nazwę „branżę TSL” po prostu transportem.

Zanik popytu na usługi transportowe

Konflikt wojenny sprawił, że zmieniła się hierarchia priorytetów dla wielu krajów na świecie. Szczególnie odczuły to ofiary wojny (Ukraina) oraz agresorzy (Białoruś i Rosja).

Zanik popytu na wiele usług niejako przełożył się na zanik popytu na usługi transportowe – zarówno lądowy, morski, kolejowy jak i lotniczy.

Walka za ojczyznę ważniejsza od pracy

Dużą część kierowców w Polskich firmach transportowych stanowili Ukraińcy. Spore grono mężczyzn postanowiło porzucić pracę – nic w tym dziwnego, w końcu zagrożona jest ich ojczyzna, ich dom.

Niektóre firmy mogą „pochwalić się” aż 50% spadkiem pracowników. Tak drastyczna zmiana w dużym stopniu odbija się na sposobie funkcjonowania firm transportowych.

Problemy w transporcie na Ukrainie – czy jest się czego bać?

Dużo osób podchodzi do tematu, jakby problemy z transportem na terenie Ukrainy nie dotyczyły krajów pośrednich. Prawda jest jednak taka, że gospodarka działa w sposób łańcuchowy, a efekt motyla jest w tym przypadku bardzo trafnym określeniem.

Skutki problemów w transporcie na Ukrainie prędzej czy później dosiegną również gospodarki innych krajów (a tak naprawdę dzieje się to od dawna, choć nie w tak dużym stopniu, jak w najczarniejszych scenariuszach).

Tak więc jest się czego obawiać. Jeśli wojna będzie przeciągać się przez zbyt długi czas, pozostałe kraje mogą ucierpieć niewiele mniej, niż bezpośrednie ofiary zamachu zbrojnego.

Ceny w górę, problemy w górę

Dlaczego ceny wielu usług są aż tak drogie? Odpowiedź jest bardzo prosta: nakłada się na to wiele pomniejszych czynników.

Wszystko zaczęło się od pandemii covid-19, która sama w sobie wywołała sporo zamieszania w gospodarce wielu krajów na świecie. Wojna dołożyła swoją cegiełkę, przez co powrót do „normalnego stanu” może zająć naprawdę długi czas.

Ceny poszły w górę z dwóch powodów: inflacji oraz wzrostu cen paliw. Drogie paliwo pośrednio przekłada się na wyższe ceny pozostałych towarów oraz usług. Jakby nie patrzeć: cały dzisiejszy świat opiera się na transporcie.

Transport na Ukrainę a bezpieczeństwo

Czy transport towarów na Ukrainę może być bezpieczny? Cóż, stuprocentowej pewności nie można mieć nigdy, jednak zdecydowana większość wypraw kończy się sukcesem.

Należy pamiętać o tym, że dobra firma transportowa z wyszkoloną kadrą kierowców powinna poradzić sobie z każdym problemem. Nie zachęcamy do zaprzestania transportowania towarów na teren Ukrainy – wbrew przeciwnie, transport taki może pomóc gospodarce powrócić na właściwy tor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here