Wybór odzieży roboczej nie jest zadaniem łatwym, choć nie każdy pracodawca zdaje sobie z tego sprawę. Oczywiście można kupić przypadkowo wybrane ubrania do pracy i uważać problem za załatwiony, jednak należy pamiętać, że w odzieży roboczej pracownicy spędzają 1/3 całej doby. Dlatego powinni oni posiadać wygodne, komfortowe i dopasowane do warunków, w których pracują, ubrania. Czym więc kierować się przy wyborze dobrej odzieży roboczej? Na co zwracać uwagę i w co warto zainwestować? Rozwiewamy wątpliwości i pomagamy w wyborze.

Czym jest odzież robocza?

Definicja odzieży roboczej została wyraźnie zapisana w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to o tyle ważne, gdyż nie zawsze zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają świadomość różnicy pomiędzy odzieżą ochronną a odzieżą roboczą. Odzież ochronna powinna spełniać określone funkcje i przede wszystkim chronić pracowników przed zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy. Charakteryzuje się ona tym, że jest wykonana ze specjalistycznych materiałów oraz stosuje się w niej specjalne zabezpieczenia, wbudowane w konstrukcję odzieży, bądź obuwia roboczego. 

Natomiast odzież robocza ma za zadanie zastępować odzież własną pracowników w sytuacjach i na stanowiskach, gdzie może ona ulec nieodwracalnemu zabrudzeniu lub zniszczeniu. Tak mówią przepisy. Jednak niektóre firmy decydują się na zastosowanie odzieży roboczej ze względu na dbałość o wizerunek marki i chęć ujednolicenia wyglądu wszystkich pracowników.

Dlaczego dobór odzieży roboczej jest tak ważny?

Bywa, że osoby odpowiedzialne w firmie za wybór i zakup odzieży roboczej kierują się jedynie ceną. Jednak dobór odpowiedniej odzieży roboczej ma bezpośrednie przełożenie na wydajność i jakość pracy. Spadek wydajności pracy w związku z doborem niewłaściwej odzieży roboczej wynika z braku wygody. Zarówno kiedy materiał jest niewłaściwy i nie zapewniający komfortu, jak i wtedy, gdy odzież nie jest dostosowana do temperatury i warunków panujących w miejscu pracy. Wybór odzieży w niewłaściwym rozmiarze również jest niekorzystny dla pracownika. Odzież robocza, która nie zapewnia komfortu i wygody powoduje, że pracownik zamiast skupić się na swoich zadaniach nieustannie poprawia ubrania, bądź jego myśli zaprząta to, jak bardzo jest mu niewygodnie i jak źle się w nich czuje. Ponadto niewłaściwe zabezpieczenie pracowników przed chłodem i upałem może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, poczynając od przeziębień spowodowanych wychłodzeniem organizmu, a kończąc na udarze słonecznym wynikającym z długotrwałego przebywania w upale.

Jak wybrać odzież roboczą, by była komfortowa?

Wybierając odzież roboczą powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Najważniejszy jest dobór rozmiaru, materiał z jakiego wykonana jest odzież oraz zapewnienie komfortu termicznego. Zaleca się, aby odzież była wykonana z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny. Dzięki temu osoba nosząca taką odzież nie będzie nadmiernie się w niej pocić. Będzie to komfortowe zarówno dla samego zainteresowanego, jak i dla jego otoczenia. Bawełna jest również materiałem oddychającym i bardzo rzadko powoduje alergie skórne. Powoduje to, że nawet pracownik wrażliwy na różnorodne alergeny jest bezpieczny nosząc odzież roboczą. 

Dobór odpowiedniego rozmiaru odzieży również jest ważny dla komfortu pracowników. Zbyt mała odzież będzie uwierała i piła, a także może znacząco ograniczać ruchy. Należy tego absolutnie unikać. Zbyt duże ubrania natomiast powodują, że nie leżą one dobrze na pracowniku, wyglądają nieco niechlujnie, a dodatkowo zwiększają potliwość. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na odzież szytą na miarę

Choć może to dziwić, nie jest ona znacząco droższa od odzieży oferowanej w standardowych rozmiarach, a gwarantuje najwyższy komfort pracy. Zapewnienie pracownikom komfortu termicznego polega na odpowiednim doborze rodzaju odzieży. Mało kiedy elegancka koszula z długim rękawem czy T-shirt lub koszulka polo z krótkim rękawem sprawdzi się przez cały rok. Należy zatroszczyć się również o polar czy sweter, tak aby pracownik miał możliwość dostosowania odzieży do swoich potrzeb termicznych. Ważne również jest to, aby pracownikom wykonującym swoje zadania na zewnątrz zapewnić ochronę przed mrozem w postaci ciepłych kurtek, a latem czapki z daszkiem, będącej skuteczną ochroną przed nadmierną ekspozycją na słońce. 

Źródło: Sklep BHP Prosave

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here