Anemia czyli niedokrwistość, to choroba, która dotyka wiele osób, jednak znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Jest stosunkowo łatwa w leczeniu i diagnostyce, jednak daje objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i niekorzystnie wpływają na stan organizmu. Anemii można łatwo zapobiegać, stosując odpowiedni tryb życia oraz dietę i z pewnością nie można jej bagatelizować. Nieodpowiednio leczona anemia może się bowiem pogłębiać.

Objawy anemii

Anemię można łatwo zdiagnozować poprzez wykonanie zwykłej morfologii – pojawia się przy zbyt niskim poziomie hemoglobiny, jednocześnie może objawiać się niskim hematokrytem i obniżeniem ilości płytek krwi. Anemia powoduje bladość skóry i błon śluzowych, osłabienie, sprawia że paznokcie i włosy są wyjątkowo kruche. Anemia wywołuje zmęczenie nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym i często odbiera chorym siły witalne. Ospałość i ciągłe osłabienie to czynniki, które z pewnością nie wpływają korzystnie na samopoczucie,

Jak można zapobiegać anemii?

Anemia to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Najszybszą drogą do anemii jest utrata krwi, dlatego choroby można się nabawić przy ciężkich urazach, zabiegach chirurgicznych czy obfitych miesiączkach. Jest również często pojawiającym się stanem u kobiet w ciąży. Zwykle anemia spowodowana jest nieodpowiednią dietą, która jest uboga w produkty zawierające żelazo. W profilaktyce anemii zaleca się spożywanie czerwonego mięsa, a także roślin bogatych w żelazo – fasoli, soi, szpinaku czy sałaty. Warto podkreślić, że znaczne wyższą przyswajalność żelaza dają produkty pochodzenia zwierzęcego, zawierające tzw. żelazo hemowe. Żelazo niehemowe przyswajamy gorzej, jednak nie oznacza to, że nie warto włączać produktów roślinnych do codziennej diety. Z zaleceń lekarza możliwa jest również dodatkowa suplementacja preparatami farmakologicznymi zawierającymi w swoim składzie żelazo. Warto wspomnieć, że już po kilku tygodniach stosowania odpowiedniej profilaktyki i suplementacji, można pozbyć się uciążliwej anemii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here