Hamulce w samochodzie to nie tylko klocki czy tarcze. Jest to także płyn hamulcowy, który odpowiada za prawidłową pracę i pełną sprawność całego układu hamulcowego. Warto pamiętać o regularnej kontroli i wymianie płynu hamulcowego, dzięki czemu cały czas będzie on spełniał swoje zadania, mając wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jak sprawdzić stan płynu hamulcowego?

Stan płynu hamulcowego należy regularnie sprawdzać. Fabryczny płyn hamulcowy jest higroskopijny, jednocześnie nie ma w swoim składzie wody. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu jest w stanie wytrzymywać nawet kilkaset stopni Celsjusza, bez wrzenia. Gdy do płynu dostanie się woda, temperatura wrzenia znacząco spada, a tym samym jakość całego układu. Aby sprawdzić ilość wody znajdującej się w płynie hamulcowym, wystarczy prosty miernik temperatury wrzenia płynu i zawartości w nim wody. Wystarczy zanurzyć go w płynie hamulcowym, by szybko poznać wynik – do wykonania pomiarów wystarczy miernik, który kosztuje maksymalnie kilkadziesiąt złotych.

Kiedy wymieniać płyn hamulcowy?

Na ogół przyjęta zasada mówi, że płyn hamulcowy powinno się wymieniać wtedy, kiedy ilość zawartej w nim wody przekracza 1%. Warto zwracać uwagę na zalecenia producenta pojazdu, które zwykle zalecają wymianę płynu hamulcowego co 30-50 tysięcy przebiegu. Większość kierowców powinna trzymać się standardów mówiących o tym, że płyn hamulcowy warto wymieniać co 2 lata. Warto także dokonywać regularnej kontroli ilości płynu hamulcowego – w tym celu wystarczy zajrzeć pod maskę samochodu i odczytać poziom płynu na zbiorniku.

Skąd bierze się woda w płynie hamulcowym?

Przewody hamulcowe nie są idealnie szczelne, dlatego w warunkach zwiększonej wilgotności powietrza, wodę może pochłaniać płyn hamulcowy. Jest to proces powolny, jednak w efekcie końcowym negatywnie odbija się na jakości płynu. Zbyt duża zawartość wody w przewodach osłabia siłę hamowania, może doprowadzić do wrzenia płynu przy częstym hamowaniu czy nawet jego częściowego zamarzania w okresie zimowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here