Nowoczesne żarówki LED zrewolucjonizowały rynek oświetlenia. Konsumenci docenili pozytywny wpływ na środowisko, energooszczędność i długi czas świecenia. Gdzie jeszcze można znaleźć zastosowanie dla tego typu technologii? Warto wykorzystać lampy LED do uprawy roślin, zamiast zwykle stosowanych lamp sodowych typu HID. Pozwoli to nie tylko zapewnić roślinom lepsze warunki, lecz także obniżyć rachunki za prąd.

Jak wiadomo rośliny potrzebują światła do prawidłowego wzrostu. Odżywiają się w charakterystyczny dla nich sposób, a mogą to robić właśnie dzięki słońcu. W procesie fotosyntezy pod wpływem energii świetlnej zamieniają związki nieorganiczne (woda, dwutlenek węgla) w pożywienie (białka, cukry, tłuszcze) oraz tlen. Światło o odpowiednim spektrum pozytywnie wpływa na roślinę, niezależnie od tego, czy są to promienie naturalne czy sztuczne. W warunkach domowych powinniśmy rozważyć zwiększenie podaży światła roślinom takim jak palmy, agawy, aloes, sukulenty, kaktusy, hibiskusy, a w przypadku warzyw: papryki i pomidory.

Jakie korzyści podczas uprawy roślin daje stosowanie lamp LED?

Zapewnienie roślinom większej ilości światła prowadzi do intensywniejszego wzrostu. Nie zawsze roślina naturalnie dostaje odpowiednią dawkę światła. Szczególnie w miesiącach zimowych. Doskonałym substytutem dla promieni słonecznych jest więc sztuczne oświetlenie. Dodatkowe oświetlenie LED wspomoże proces fotosyntezy, regulacje wymiany gazowej i poziomu azotanów. Pozytywnie wpłynie na kwitnienie i przyspieszy produkcję cennych witamin. Pozwoli cieszyć się roślinami o grubszych liściach, a w przypadku owoców – znacznie lepszym smakiem.

Dotychczas najpopularniejszym rozwiązaniem były lampy sodowe, ale mają one istotne wady. W przypadku długotrwałego użytkowania generują wysokie koszty. Minusem jest też szybkie nagrzewanie się lampy, co stanowi niebezpieczeństwo dla roślin. Lampy LED do uprawy roślin są energooszczędne, więc minimalizują wydatki związane z uprawą. Dodatkowo oddają mało ciepła, a to niweluje koszty ich chłodzenia, zmniejsza ryzyko przegrzania rośliny przez zbyt blisko ustawioną lampę oraz nadmierny wzrost temperatury w pomieszczeniu. Równocześnie ogranicza to parowanie wody z ziemi, więc roślin nie będzie trzeba tak często podlewać.

Na co zwrócić uwagę?

Jakie lampy wybrać? Zależy to oczywiście od wymagań konkretnych roślin. Generalnie, im większa wartość wat żarówki, tym większa długość fali światła czerwonego i niebieskiego. Znając te wartości, możemy na przykład kupić oddzielne lampy dla poszczególnych faz wzrostu. Lampy LED do uprawy roślin w warunkach hodowlanych i domowych umożliwiają również zarządzanie spektrum emitowanego światła w taki sposób, żeby zapewniać roślinom odpowiednie warunki na każdym etapie, co dodatkowo ułatwia hodowlę. Wśród dostępnych modeli znajdują się lampy grow LED COB (Chip on the Board), wykorzystujące drukowane układy scalone w miejscu tradycyjnej diody. Dokonując wyboru, powinniśmy więc przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie natężenie światła i widmo będzie optymalne dla naszych roślin, ale również na skalę prowadzonej przez nas uprawy.

Niezależnie od tego, czy prowadzimy hodowlę w większym zakresie, czy tylko w warunkach domowych, przyda nam się profesjonalne wsparcie. Okazuje się, że naświetlanie roślin światłem o spektrum precyzyjnie dobranym do fazy wzrostu znacznie przyspiesza wydajność. Lampy LED do uprawy roślin są jednymi z najnowszych systemów przeznaczonych do profesjonalnego oświetlania roślin, a w porównaniu do lamp sodowych, mogą nam służyć nawet kilka lat dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here