Wózki paletowe pod wpływem bardzo intensywnej eksploatacji, mogą ulegać różnym awariom. Wśród najczęstszych awarii wózków paletowych, należy wymienić takie jak problemy z siłownikami hydraulicznymi czy zaworami. Jedną z najczęstszych awarii jest wyciek oleju.

Wyciek oleju w wózku paletowym

Wyciek oleju bardzo często oznacza nieszczelność siłownika. Innym symptomem nieszczelnego siłownika, może być samoczynne opuszczanie się podniesionego ładunku. Na szczęście jeśli rzeczywiście problemem jest nieszczelny siłownik, to sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy go uszczelnić. Jednak wyciekające z siłownika płyny, mogą wskazywać również na inną przyczynę, np. nieprawidłową regulację zaworu.

Zepsuty siłownik?

Co jest przyczyną niesprawnego siłownika hydraulicznego lub w ogóle problemów z podnoszeniem wideł? Bardzo często problemem jest niewystarczająca ilość oleju. Wystarczy wtedy sprawdzić szczelność siłownika i uzupełnić niedobór płynu. Nieco bardziej prozaiczną usterką jest nieprawidłowa pozycja dźwigni. Ważne jest to, aby pamiętać, że zarówno jedną, jak i drugą czynność możemy wykonywać tylko przy opuszczonych widłach.

Zawory – możliwe awarie i jak je naprawić?

Powodów niepodnoszenia się wideł może być więcej. Chociażby przeciążenie wózka lub awaria zaworu opuszczania. W pierwszym przypadku wystarczy zmniejszyć ciężar ładunku. Jeśli problem dotyczy zaworu, trzeba zająć się jego wyczyszczeniem lub wymianą. Awaria może wynikać zarówno z uszkodzeń mechanicznych, jak i z powodu nagromadzenia się brudu. Dosyć częstym symptomem problemów z zaworami, jest praca dyszla pod bardzo dużym obciążeniem.

Awarie wideł

Awarie nie omijają także wideł, które są podatne na wygięcia, wgniecenia, skręcenia lub zwyczajne zmęczenie materiału. Regeneracja wideł powinna odbyć się w renomowanym serwisie pod okiem spawaczy UTD. Chociaż wiele usterek można usunąć samodzielnie, to warto nawiązać współpracę z serwisem wózków paletowych, by móc udać się po specjalistyczną pomoc. Widły wózka paletowego są bardzo podatne na przeciążenia, a także na wszelkie uderzenia wynikające z nieprawidłowego umieszczenia ładunku na widłach lub nieodpowiedniej eksploatacji danego wózka.

Wózki paletowe są niezbędnym wyposażeniem magazynów, hal przemysłowych czy dużych marketów. Podnoszą wydajność pracy i ułatwiają realizację wielu zadań. Narażone są jednak na liczne awarie, dlatego warto znaleźć sprawdzony serwis, który pomoże utrzymać je przez długie lata w pełnej sprawności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here