Współczesne aparaty słuchowe są bardzo zaawansowane technologicznie. To urządzenia elektroniczne, dzięki którym zapewniona jest najwyższa jakość dźwięku. Co ważne, są one coraz mniejsze, a co za tym idzie coraz mniej widoczne, a to znacznie poprawia komfort ich użytkowania. Zasada ich działania jest podobna: rejestrują dźwięki z otoczenia, potem przetwarzają je na impulsy elektryczne i po modulacji przekazują je do ucha. Najbardziej nowoczesne z nich mają możliwość połączenia z telefonem komórkowym, a nawet z telewizorem. Dzięki zaawansowanym technologiom znaczenie poprawiają jakość życia.

Na rynku jest wiele firm, które produkują te niezbędne dla osób niedosłyszących aparaty. Wybór zależy od tego, jaki ubytek słuchu nam doskwiera, a także od naszych potrzeb co do funkcji urządzenia. Ceny aparatów słuchowych mają szeroki zakres i wpływa na nie kilka czynników.

Od czego zależy cena aparatu słuchowego?

Zakres cenowy aparatów słuchowych jest bardzo szeroki. Nowoczesny i dobry aparat słuchowy to wydatek rzędu od ok. 2000 zł do ok. 10000 zł. Oferta jest dosyć bogata: od modeli podstawowych do tych w klasie premium. Modele basic gwarantują użytkownikowi najpotrzebniejsze funkcje. Te z wyższej półki cenowej posiadają funkcje dodatkowe, a także zapewniają lepszą jakość dźwięku.

Kolejnym elementem, który wpływa na koszt, jest typ aparatu. Wyróżniamy pięć podstawowych typów:

  • całkowicie wewnątrz kanałowy CIC – dla osób z małym ubytkiem słuchu 30-40 dB,
  • wewnątrz kanałowy ITC – dla osób z łagodnym i średnim ubytkiem słuchu 45-75 dB,
  • wewnątrz uszny ITE – dla osób z umiarkowanym ubytkiem słuchu 40-85 dB,
  • zauszny BTE – dla osób ze znacznym ubytkiem słuchu od 85 dB i więcej,
  • zauszny RITE – dla osób ze znacznym ubytkiem słuchu od 85 dB i więcej.

Cena uzależniona jest również od tego, jakiego rodzaju technologie zostały użyte w aparacie, może to być na przykład: kierunkowe uwydatnienie mowy czy też śledzenie źródła słuchu. Istotny wpływ na koszt mają także dodatkowe funkcje, a w bardzo nowoczesnych aparatach są one naprawdę imponujące, na przykład umożliwiają bezprzewodową obsługę aparatu słuchowego za pomocą aplikacji czy też wspomagają przy terapii szumów usznych.

Ile trzeba zapłacić za aparat słuchowy?

Aparaty słuchowe produkowane są przez wiele firm i jest z czego wybierać. Popularni producenci to na przykład: Phonak, Signia i Bernafon. Aparaty tych marek są oczywiście zróżnicowane. Przykładowo:

  • aparaty Phonak Audeo Marvel z bluetoothem o bogatym, wyraźnym dźwięku to koszt ok. 4000 zł,
  • aparat zauszny podstawowej klasy Signia model Intuis 3 s/m/p/sp dla osób o zróżnicowanym ubytku słuchu od małego do wyraźnego z możliwością sterowania za pomocą telefonu komórkowego to koszt ok. 2200 zł,
  • aparaty słuchowe Phonak Naida V90 – cena ok 7700 zł,
  • aparat słuchowy Signia Pure primax – cena ok 3000 zł.

Pomimo że ceny aparatów słuchowych nie są najniższe, to ich jakość w obecnych czasach jest naprawdę wysoka. Technologie, które są używane do ich produkcji, są stale udoskonalane. Dziś często spotkamy już na rynku aparaty wyposażone w akumulator, które możemy po prostu naładować, bez konieczności wymieniania baterii.

Przed zakupem dobrze jest także spojrzeć na dostępne refundacje, które oferuje NFZ. Dzięki temu można nieco obniżyć cenę aparatu słuchowego. Nie zmienia to jednak faktu, że poprawa słuchu i powrót do codziennego funkcjonowania wart jest każdych pieniędzy.

Inspirowane: strefasluchu.pl – protetyk słuchu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here