Skuteczność i trwałość połączeń śrubowych jest kluczowa dla prawidłowej pracy urządzeń. Największym problemem dla trwałości takich połączeń są drgania oraz praca pod zmiennym obciążeniem skutkująca samoczynnym odkręcaniem się połączonych elementów. Rozwiązaniem pozwalającym zapewnić trwałość połączeń śrubowych jest zastosowanie nakładek LockOne.

Połączenia wykorzystujące śruby są podatne na drgania. Co więcej, sama konstrukcja może przyczyniać się do samoczynnego odkręcania się nakrętek. W przemyśle wciąż szuka się sprawdzonych rozwiązań pozwalających na gwarancję trwałości połączeń śrubowych oraz zabezpieczenie ich przed samoodkręceniem. Do niedawna jedynym rozwiązaniem było stosowanie zawleczek, podwójnych nakrętek, nakrętek z zabezpieczeniem z tworzywa sztucznego, podkładek sprężystych, a nawet kleju.

Obecnie na rynku połączeń śrubowych pojawił się system KATO LockOne, który gwarantuje skuteczność i trwałość połączeń bez zagrożenia wynikającego z samoodkręcania sią nakrętek.

System KATO LockOne – skuteczne zabezpieczenie połączeń śrubowych przed rozkręceniem

KATO LockOne to rewolucyjny i prosty w użyciu system zabezpieczający nakrętki przed samoodkręceniem się. LockOne zaprojektowany został aby przeciwdziałać luzom i drganiom oddziałującym na połączenie śrubowe, co skutkuje samoczynnym rozkręcaniem się połączeń.

Instalacja KATO LockOne jest prostym zabiegiem technologicznym – można tego dokonać ręcznie lub za pomocą klucza z dopasowaną nasadką. Równie proste, jak instalacja jest zdjęcie LockOne. Do obsługi systemu nie wymagane są specjalistyczne narzędzia – wystarczy zastosowanie standardowych kluczy nasadowych dopasowanych rozmiarem, co szczególnie zaleca się w przypadku wykorzystania w warunkach przemysłowych, gdzie zachodzi konieczność wielu instalacji.

Zalety korzystania z systemu LockOne

System LockOne jest odporny na korozję, co ma istotne znaczenie przy eksploatacji, nakładaniu i zdejmowaniu nakładek. Zarówno instalacja, jak i demontaż nakładek przebiega w sposób prosty, nie wymagający zastosowania specjalistycznych narzędzi. Co więcej, nakładki LockOne mogą być stosowane wielokrotnie bez wpływu na skuteczność działania.

LockOne gwarantują bardzo długi okres skutecznego działania w zakresie odporności na drgania i rozkręcanie się połączeń śrubowych. W przeprowadzonych testach na wibrację przyspieszoną obejmującą 30.000 cykli wykonanych zgodnie z wymogami normy NAS3350 wykazano, że elementy mocowania LockOne pozwoliły na pełne zabezpieczenie 180.000 cykli montażu.

Nakładki LockOne mogą być stosowane zarówno na nowych, jak i używanych elementach – to nie zmienia ich skuteczności działania. Ponadto wielokrotne używanie nie przyczynia się do utraty właściwości nakładek przy każdym odkręceniu.

LockOne są także neutralne dla środowiska. Podczas ich produkcji nie wykorzystuje się niebezpiecznych powłok. Nakładki wykonane są ze stali inox AISI 304 WPB, która jest odporna na korozję. Ten element sprawia, że elementy mocowania mogą być stosowane w środowiskach trudnych bez niebezpieczeństwa utraty właściwości.

Nakładki LockOne dostępne są w szerokim asortymencie zarówno dla gwintów metrycznych, jak i calowych. Z powodzeniem zastępują zawleczki, drut zabezpieczający, podwójne nakrętki, nakrętki zaciskowe, kleje, nakrętki z zabezpieczeniem z tworzywa.

Zastosowanie systemu KATO LockOne

Nakładki LockOne mogą być stosowane w każdej branży przemysłu. Polecane są szczególnie w miejscach, gdzie połączenia śrubowe narażone są na intensywne drgania i zmianę obciążeń.

Zalecane są w kolejnictwie, transporcie, konstrukcjach, lotnictwie czy energetyce. W sektorze kolejowym mogą być stosowane jako nakładki na trawersy czy łączniki szyn, w energetyce do zabezpieczenia śrub mocujących w podporach paneli słonecznych, a w drogownictwie do ochrony przed samoodkręceniem złącz mostów i galerii czy w instalacjach okablowania światłowodów.

Warto dodać, że system KATO LockOne jest akceptowany i stosowany przez wiele organizacji branżowych – w tym Metro Tokyo, Koleje Japońskie czy Toyoda. 

Źródło:  Systemy i Technologie Mechaniczne – narzędzia i urządzenia dla przemysłu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here