W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych, a szczególnie języka angielskiego, jest niezbędna. Umiejętność posługiwania się tym językiem z pewnością będzie przydatna podczas zagranicznych podróży, pozwoli zrozumieć tekst ulubionej piosenki czy dialogi w serialu oraz umożliwi interakcję z obcokrajowcami i poznanie ich kultury. Biegła znajomość języka angielskiego bardzo często jest również warunkiem koniecznym na perspektywicznych stanowiskach pracy w międzynarodowych przedsiębiorstwach. Jednak jaką metodę nauki wybrać?

Dlaczego nauka angielskiego jest ważna?

Język angielski określany jest jako język globalny, ponieważ posługuje się nim ponad 500 mln osób. Oprócz native speakerów, którzy wychowali się w kraju, w którym obowiązującym językiem jest angielski, wiele osób wskazuje angielski jako swój drugi język. W dzisiejszych czasach dzieci z wielu krajów od wczesnych lat szkolnych uczą się angielskiego. Z tego powodu oferta szkół językowych oraz indywidualnych korepetytorów jest coraz bogatsza i bardziej urozmaicona.

Jednak zanim zaczniemy naukę, warto zadać sobie pytanie – po co chcemy poznać angielskie słownictwo czy gramatykę? Dla wielu osób umiejętności językowe będą przydatne w pracy, gdyż na niektórych stanowiskach porozumiewanie się z zagranicznymi współpracownikami, redagowanie anglojęzycznych publikacji czy prezentacji należy do podstawowych obowiązków. W tym przypadku warto zapoznać się z ofertą kursów języka angielskiego technicznego czy biznesowego. Część osób pragnie poznać angielski w stopniu komunikatywnym, by móc swobodnie podróżować i poznawać nowych ludzi. Potrzeba zrozumienia angielskiej literatury w oryginale, dialogów w serialu czy tekstów piosenek ulubionego zespołu również może być powodem ku temu, by podszkolić swoje umiejętności językowe.

Zajęcia mogą przebiegać z różną intensywnością i na różnym poziomie zaawansowania. Szkoły językowe oferują kursy konwersatoryjne, gramatyczne, przygotowujące do matury lub do egzaminów umożliwiających otrzymanie certyfikatów. Bardzo popularne są również kursy językowe mające na celu podniesienie ogólnego poziomu znajomości języka angielskiego.

W tym przypadku warto wybrać nie tylko typ kursu czy jego formułę, ale również sposób przyswajania wiedzy – indywidualny lub grupowy. Każda metoda ma swoje wady i zalety, a ich wybór zależy od wielu czynników.

Nauka angielskiego w trybie indywidualnym

Indywidualna nauka z korepetytorem czy lektorem zdecydowanie posiada wiele zalet. Przede wszystkim daje możliwość samodzielnego wyboru tempa i metody nauczania, ustalenia dogodnych terminów i liczby godzin kursu. Intensywność zajęć uzależniona jest od tego, jak szybko następuje progres umiejętności językowych. Osoba, która wybiera naukę indywidualną, samodzielnie decyduje o tym, jakie obszary języka w szczególności chce doskonalić i w każdym momencie może odwołać zajęcia i przełożyć je na inny termin. Ponadto korepetytor czy lektor ze szkoły językowej, prowadząc zajęcia, całą uwagę skupia na jednej osobie i ma elastyczne podejście do jej oczekiwań oraz potrzeb. Nauka angielskiego w trybie indywidualnym zazwyczaj jest jednak droższa niż zajęcia w grupie.

Jeżeli masz problemy ze skupieniem uwagi i z trudem przychodzi Ci wypowiadanie się na forum, zwłaszcza w obcym języku, zajęcia indywidualne z pewnością będą dobrą okazją do tego, by w sposób bezstresowy przełamać te blokady. Indywidualne zajęcia w szkole językowej będą najlepszym wyborem, ponieważ są prowadzone przez wykwalifikowanego lektora, a nad programem czuwa metodyk szkoły. Do wyboru mamy również niezależnych korepetytorów jednak w tym przypadku nie mamy żadnej pewności, że jest to osoba kompetentna.

Nauka angielskiego w grupie

Nauka angielskiego w kilkuosobowych grupach jest powszechnie oferowana przez szkoły językowe. Główną zaletą tego typu zajęć jest możliwość prowadzenia ciągłego dialogu z innymi uczestnikami kursu oraz sposobność do regularnej weryfikacji swoich umiejętności językowych. Praca w grupach daje możliwość nauczenia się rozumienia wymowy wielu ludzi, a nie tylko swojego lektora. Ponadto niektóre osoby osiągają lepsze wyniki w nauce, gdy mogą konkurować z innymi. Warto zaznaczyć, że sposób nauki i intensywność zajęć jest w tym przypadku dostosowana do poziomu grupy, a nie do indywidualnych preferencji poszczególnych uczestników kursu.

Wybór konkretnego trybu zajęć zależny jest od wielu czynników. Przed podjęciem decyzji warto postawić sobie konkretny cel i określić budżet oraz czas, jaki jesteśmy w stanie poświecić na naukę. Należy wziąć również pod uwagę naszą osobowość oraz preferowane tempo nauki języka. Wybierając zajęcia należy postawić na małe grupki poniżej 10 osób aby nasza nauka była bardziej efektywna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here