Klimatyzatory w naturalny sposób kojarzą nam się z urządzeniami, które mają zapewniać komfort termiczny w upalne dni. Jest to założenie słuszne, jednakże  to nie jedyne zastosowanie systemów klimatyzacyjnych. Na jakie jeszcze funkcje możemy liczyć kupując nowoczesną klimatyzację?

Ogrzewanie pomieszczeń

System klimatyzacji to w dzisiejszych czasach pełna kontrola nad temperaturą użytkowanych przestrzeni. Oznacza to nie tylko ich chłodzenie, ale także wydajne ogrzewanie. Większość osób szuka najtańszego w eksploatacji, a jednocześnie wysoce funkcjonalnego systemu, który zapewni optymalne warunki termiczne w pomieszczeniach. Producenci klimatyzacji podjęli to wyzwanie z niemałym powodzeniem.

Dzięki zastosowaniu energooszczędnych jednostek, jako alternatywy dla ogrzewania gazowego, możemy cieszyć się precyzyjną kontrolą temperatury za mniejsze niż dotychczas pieniądze. Myśląc o tym, przed zakupem warto sprawdzić klasę energetyczną urządzeń, jakie mamy do wyboru (dla przykładu najbardziej zaawansowane klimatyzatory typu multi-split Toshiba posiadają klasę A+++). Jednostka powinna także posiadać tryb ekonomiczny i możliwość redukcji mocy.

Jeśli chodzi o funkcjonalność ogrzewania przy pomocy klimatyzatorów, także będzie ona różna w zależności od modelu jaki wybierzemy. Zaawansowane technologicznie produkty pozwalają użytkownikom na wybór wielorakich trybów ogrzewania, takich jak funkcja kominka, czy ogrzewania podłogowego (strumień ciepłego powietrza rozchodzi się wtedy przy posadzce). Jednostka grzewcza powinna też posiadać możliwość szybkiego ogrzania pomieszczenia do pożądanej przez nas temperatury. Aby zapewnić sobie pełen komfort użytkowania i zniwelować efekt dmuchawy, czy nagrzewnicy wyrzucającej strumień ciepłego powietrza, dobrze jest także sprawdzić, czy wybrany przez nas model posiada możliwość wielokierunkowej dystrybucji powietrza.

Należy również pamiętać, że, aby wygodnie pracować i wypoczywać, wybrana przez nas jednostka nie może działać zbyt głośno. Obecnie zaawansowane klimatyzatory wydają z siebie dźwięk o natężeniu 20-24 dB(A), co odpowiada cichemu szeptowi, nadają się zatem zarówno do sypialni, jak i miejsca pracy.

Warto pamiętać, że dzięki użyciu energooszczędnych klimatyzatorów jako systemu ogrzewania zachowujemy się także odpowiedzialnie względem środowiska. Zwłaszcza, jeśli w wybranym przez nas urządzeniu zastosowano czynnik chłodniczy R32, wtedy przez cały rok zapewniamy sobie komfort termiczny nie szkodząc przy tym naturze.

Odświeżone powietrze

Jesteśmy coraz bardziej świadomi wpływu jakości powietrza, jakim oddychamy, na nasze zdrowie. W przestrzeni miejskiej nie unikniemy oddychania spalinami. Nawet w mniejszych miejscowościach odczuwamy dyskomfort, np. związany z zawieszonymi w powietrzu cząsteczkami dymu wydobywającego się często z kominów. Mamy jednak wpływ na ilość zanieczyszczeń generowanych przez nas samych, możemy także sprawić, by w naszym domu, mieszkaniu, czy firmie powietrze było wolne od szkodliwych substancji.

Nowoczesne klimatyzatory, zostały wyposażone w samoczyszczące jonizatory plazmowe, czy filtry zawierające ozon. Co to oznacza? Zanieczyszczenia obecne w powietrzu: bakterie, grzyby, roztocza, metale ciężkie, dym papierosowy, kurz, pyły, przykre zapach etc. zawierają ładunek dodatni. Jonizator plazmowy wytwarza jony ujemne, dzięki czemu, działa na zasadzie niewidzialnego odkurzacza ściągającego wszystkie niepożądane drobinki zawarte w powietrzu. Wewnątrz klimatyzatora system samoczyszczących się filtrów zatrzymuje je w środku urządzenia. A my możemy cieszyć się czystym powietrzem.

Jest to szczególnie wskazane dla osób cierpiących na częste infekcje dróg oddechowych, alergików, dzieci, czy sportowców. Zastosowanie klimatyzatora z wbudowanym jonizatorem plazmowym znacznie poprawi także nasz komfort snu, o którego pozytywnym wpływie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dla porównania powietrze naturalnie bogate w jony ujemne znajdziemy przede wszystkim w górach, pojawia się też, np. chwilę po burzy. Teraz możemy z niego korzystać także w domy czy pracy.

A to wszystko w jednym, dyskretnym systemie

Klimatyzatory zawierające wszystkie te funkcje możemy zamontować w systemie multi-split, czyli w układzie z jednym agregatem zewnętrznym, do którego podłączone są jednostki wewnętrzne. Jest to system zapewniający cichą pracę urządzeń. Dodatkowo, aparaty wewnętrzne możemy dopasować do wystroju poszczególnych pomieszczeń – dbając o ich estetykę i odpowiednie wykorzystanie przestrzeni. Każda z jednostek wewnętrznych może być sterowana zupełnie niezależnie, w dogodny dla nas sposób – poprzez sterownik w panelu naściennym, z pilota lub za pomocą intuicyjnej aplikacji na telefon.

Źródło: Clima.com.pl – klimatyzacja Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here