Od wieków wiadomo, że polewanie się zimną wodą daje wiele korzyści zdrowotnych. Jednak była to raczej tradycja niż teza poparta jakimikolwiek badaniami. Ostatnio jednak i tym zjawiskiem zainteresowano się dokładniej. Okazało się, że podczas nagłego wystawienia się na niską temperaturę, organizm  mobilizuje się i wytwarza wysoką temperaturę. Przy pewnym progu temperaturowym giną niektóre bakterie oraz L-formy bakterii odpowiedzialne za wszelkie problemy zdrowotne, a także  za choroby autoimmunologiczne. Trochę odmienną metodą dodania sobie zdrowia jest tak zwane morsowanie, czyli zimowa kąpiel w lodowatej wodzie.

 Czy każdy może zostać morsem?

 Okazuje się, że tak. Jedynym przeciwwskazaniem są przebyte choroby, które nie tolerują zimna i przypadek niewydolności krążeniowo – oddechowej. Człowiek, który planuje przyłączyć się do grup morsujących, nie musi się odznaczać jakimiś wybitnymi warunkami fizycznymi. Preferowany wiek to od 16 lat do wieku nawet mocno dojrzałego. Oczywiście do tego rodzaju sportu trzeba się przygotować. Istnieją na to różne sposoby. Niezbędna jest rozgrzewka przed kąpielą a o resztę najlepiej zapytać takich samych pasjonatów zwłaszcza, że kąpiele z reguły odbywają się w grupach, co jest podyktowane również względami bezpieczeństwa. Zazwyczaj nic się nie dzieje złego, ale lepiej nieć świadomość, że można liczyć na towarzyszy.

 Wymagania sprzętowe są znikome. Wystarczy strój kąpielowy, czapka, rękawiczki i klapki. Oczywiście niezbędny jest suchy strój do przebrania i termos z gorącym napojem, który przyda się po wyjściu z wody.

Jakie korzyści płyną z kąpieli w lodowatej wodzie?

 Według lekarzy praktyka morsowania poprawia metabolizm organizmu i znacznie zwiększa jego wydolność. Zimno, zwłaszcza mokre, pozytywnie wpływa na elastyczność mięśni, poprawia ukrwienie i zwiększa zakresy ruchowe stawów. Poprawia też krążenie. Dodatkowo, takie kąpiele działają pozytywnie na psychikę, bo w tym czasie uwalniają się betaendorfiny, które uśmierzają ból, łagodzą wszelkie depresyjne stany i dają poczucie lekkości i radości. Dlatego warto zastosować tę metodę na stres, choroby i zmęczenie nadmiarem pracy. Wszyscy, którzy spróbowali morsowania twierdzą, że nie ma lepszego sposobu na poprawę zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here