Bugenwilla to obficie kwitnące pnącze zaliczane do rodziny dziwaczkowatych. Roślina ta jest stałym elementem krajobrazu śródziemnomorskiego. W ciepłym klimacie może rosnąć praktycznie wszędzie – oplata pergole i altany, porasta mury domów i tworzy efektowne żywopłoty. W Polsce uprawiana jest w donicach, a na zewnątrz przenosi się ją w lecie. Co zrobić, aby bugenwilla pięknie rosła w ogrodzie?

Specyficzne wymagania uprawowe

Bugenwilla jest rośliną dosyć trudną w uprawie. Jej zdrowy wzrost wymaga częstej ekspozycji na światło – aby obficie kwitnąć, potrzebuje przynajmniej kilku godzin bezpośredniego oddziaływania słońca w ciągu doby. W ogrodzie, bugenwilla powinna być eksponowana w kierunku południowym lub południowo-wschodnim. Roślinie należy zapewnić lokalizację dobrze zabezpieczoną przed przeciągami oraz wiatrem, ze względu na ryzyko utraty liści. Duże znaczenie ma podłoże, które powinno być stale wilgotne, żyzne oraz bogate w próchnicę. Najlepszym rozwiązaniem jest gleba przepuszczalna. Choć Bugenwilla lubi wilgotną glebę, nie można doprowadzić do jej przelania – zbyt duża ilość wilgoci może doprowadzić do opadania liści, gnicia korzeni oraz więdnięcia. W okresie wiosenno-letnim, co 7-10 dni wskazane jest podlanie bugenwilli nawozem dla roślin kwitnących.

Okres zimowania

W okresie zimowym bugenwilla powinna być przechowywana we wnętrzach, najlepiej stosunkowo jasnych. Nie jest niestety odporna na mróz, dlatego trzeba jej znaleźć miejsce w pomieszczeniu o temperaturze nie spadającej poniżej 6 st. C. W październiku roślinę należy przygotować do wkroczenia w czas spoczynku, dlatego wskazane jest ograniczenie nawożenia. Podlewanie powinno być wówczas regularne, ale umiarkowane. W fazie spoczynku bugenwilla często zrzuca liście, jednak nie oznacza to obumierania pędów. W okresie zimowania, temperatura powinna wynosić ok. 10-14°C. Roślina może przetrwać także w pomieszczeniu cieplejszym, jednak zwiększa to ryzyko mniej obfitego kwitnienia. Na przełomie lutego oraz marca, bugenwillę należy przenieść w miejsce cieplejsze oraz wznowić regularne nawożenie i podlewanie.

Pielęgnacja bugenwilli

Regularna pielęgnacja bugenwilli ma kluczowe znaczenie. W przypadku gubienia liści podczas kwitnienia, przyczyną może być niedostateczna wilgotność powietrza, a także podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas odpowiedni system automatycznego nawadniania pozwalający na dostarczenie roślinom wody zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Możemy zdecydować się na zastosowanie bardzo prostego w użyciu nawadniacza Blumat – ceramicznego stożka włożonego w doniczkę z rośliną, który (przy pomocy wężyka) pobiera wodę z ustawionego obok pojemnika z wodą. Możemy również wybrać system Tropf-Blumat. W tym przypadku niewielki kroplownik umieszczony w doniczce wykorzystuje sensor, który sprawdza wilgotność gleby za pomocą ceramicznego stożka. Następnie dostosowuje poziom nawodnienia do potrzeb rośliny. W tym przypadku woda pobierana jest ze z zbiornika grawitacyjnego albo – co bardziej praktyczne i estetyczne – bezpośrednio z kranu. W zestawie znajdziemy reduktor ciśnienia i system węży, który pozwoli doprowadzić wodę do ogrodu. Jeśli mamy kilka doniczek w sąsiedztwie, system nawadniania kropelkowego Tropf-Blumat sprawdzi się idealnie – można go rozbudować poprzez przyłączenie kolejnych kroplowników i w ten sposób możemy podlewać kilka roślin równocześnie.

Na koniec warto pamiętać, że w chłodnym klimacie niezbędne jest przycinanie bugenwilli. Wiosną, ubiegłoroczne pędy należy skrócić o ok. jedną trzecią, co pozwoli roślinie na obfite zawiązanie pąków kwiatowych. W sezonie wegetacyjnym, wierzchołki bugenwilli można skrócić i ograniczyć przyrost ich długości. Wzmacniając w ten sposób swoje pędy, bugenwilla stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu.

Inspirowane: Blumat.pl – nawadnianie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here