Kontenery wykorzystywane powszechnie w transporcie morskim i lądowym, wkroczyły także do innych sektorów gospodarki. Liczne zalety w połączeniu ze stosunkowo niskimi cenami to zestaw, który kusi zarówno ludzi biznesu, jak i osoby prywatne, planujące zakup własnego domu. Dowiedz się, jakie możliwości zestawów kontenerowych są dostępne na rynku oraz jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań opartych o kontenery morskie.

 

Podstawowa budowa kontenera morskiego

 

Każdy klasyczny kontener morski składa się ze szkieletu, wykonanego z ramy stalowej, zabezpieczonej przed zniszczeniem piaskowaniem lub malowaniem proszkowym. Zewnętrzna konstrukcja kontenera jest wykonana z ocynkowanych blach i rdzenia izolacyjnego z wełny mineralnej lub pianki PIR lub PUR. Do uatrakcyjnienia wizualnego fasady kontenera można użyć takich samych materiałów budowlanych, jak w przypadku klasycznego budownictwa. Wnętrze kontenera wykańcza się zakładając płyty kartonowo – gipsowe, cementowo- włóknowe i wiórowe. Wymiary kontenera wynoszą najczęściej 2435x6055mm, choć mogą się różnić w zależności od producenta i indywidualnych ustaleń.

Rodzaje kontenerów użytkowych

Obecnie można wybierać spośród wielu typów kontenerów, dedykowanych pełnieniu określonych funkcji. Wyróżnia się kontenery biurowe, a wśród nich kontenery standardowe, kontenery typu studio z licznymi przeszkleniami i stróżówki. Do celów sanitarno- higienicznych służy cała gama kontenerów sanitarnych. Można też zdecydować się na zestawy kontenerowe, dające nieograniczone pole działania.

 

Nowe, używane a może wynajmowane – który kontener wybrać?

 

Kwestia wyboru stanu kontenera uzależniona jest od przekonań, potrzeb oraz zasobności portfela. W związku z powyższym, producenci kontenerów oferują możliwości zakupu zarówno nowych, jak i używanych kontenerów a także ich czasowego wynajmu. Czym różnią się poszczególne rozwiązania i które okaże się najlepsze dla Ciebie?

 

Pachnące nowością kontenery dla pierwszych właścicieli

 

Nowe kontenery 

To niezaprzeczalnie najbardziej pewna metoda na długoletnią trwałość budowli. Jak wiadomo, pierwsi właściciele nie muszą obawiać się ukrytych wad, które zostały lepiej lub gorzej zamaskowane. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest to także najdroższa forma modułowej inwestycji. Jakie są zalety decyzji o zakupie nowego kontenera użytkowego?

 • Najwyższa jakość wizualno- jakościowa.
 • Brak ryzyka związanego z przedwczesną korozją.
 •  Neutralny zapach wnętrza kontenera.

Wady:

 • Wysoka cena

Używane kontenery z historią

Dla osób, żyjących ekologicznie oraz zgodnie z zasadą zero waste polecamy kontenery używane. Dzięki takiej formie, zaoszczędzić można nie tylko pieniądze ale także pomóc środowisku naturalnemu. Do budowy jednego kontenera zużywane jest około 3,5 tony stali! Warto pamiętać, że po odpowiedniej renowacji taki kontener będzie skutecznie spełniał swoją rolę, przez długi czas.

Zalety:

 • Niższa cena.
 • Ekologiczna inwestycja.
 • Idealny dla firm dopiero rozpoczynających swoją działalność, oraz na potrzeby magazynowe.

Wady:

 • Możliwość utrzymywania się dziwnego zapachu we wnętrzu. Najczęściej zapach udaje się wyeliminować poprzez długotrwałe wietrzenie.
 • Konieczność dokładnego sprawdzenia stanu kontenera: szczelności, stanu poszycia oraz uszczelek w drzwiach.

Trzecia droga – wynajem kontenerów

Osobom, które nie chcą lub nie mogą zakupić własnego kontenera, rekomendujemy wynajem kontenerów handlowych, mieszkalnych, budowlanych, czy magazynowych. Można zdecydować, czy wynajem będzie dotyczył kontenera nowego, czy używanego.

Zalety:

 • Redukcja kosztów związanych z nową inwestycją.
 • Elastyczność w czasie wynajmu kontenera.

Wady:

 • Przy długim okresie wynajmu większe koszty, niż w przypadku kontenera własnościowego.

Można wywnioskować, że każde z przedstawionych rozwiązań zakupu nowego, używanego kontenera lub ich wynajmu, jest dobrym rozwiązaniem. To, na którą opcję warto się zdecydować jest uzależnione od priorytetów, sytuacji finansowej i dynamiki zmian biznesowych oraz prywatnych. Jedno jest pewne – dobrze jest przeanalizować każdą opcje oraz zasięgnąć porady u doświadczonego producenta kontenerów.

Wybierz rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i zamów kontener!

Źródło: G-con – kontenery budowlane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here