Domy z drewna klejonego to produkt stosunkowo nowy na polskim rynku budowlanym. Przyjrzyjmy się im wobec tego nieco bliżej.

Czym jest drewno klejone?

Drewno klejone zaczęto stosować jako materiał konstrukcyjny w drugiej połowie XIX wieku. Jest to materiał bardzo trwały i wytrzymały. Wykonuje się z niego nie tylko domy jednorodzinne, ale także budynki wielokondygnacyjne, hale sportowe czy mosty. Jest również bardzo ekologiczny, nie dziwi więc, że dużo budują z niego uchodzący za bardzo świadomych ekologicznie Skandynawowie.

Proces przygotowania drewna klejonego składa się z kilku etapów:

  • suszenie drewna, do uzyskanie odpowiedniego poziomu wilgotności,
  • selekcja lub usuwanie defektów, cześć desek nie nadaje się do wykorzystania, natomiast na części występują niewielkie defekty które można usunąć,
  • łączenie, polegające na klejeniu pod naciskiem (powstają tzw. lamele),
  • heblowanie,
  • klejenie – łączenie lameli z wykorzystaniem kleju oraz prasy.

Z tak przygotowanego materiału wytwarza się gotowe elementy konstrukcji domu.

Dlaczego warto postawić na dom z drewna klejonego?

Dom drewniany zapewnia duży komfort użytkowania, ze względu na dobre warunki mikroklimatyczne i zdolność drewna do samoczynnego regulowania ciepła i wilgoci. Dzięki temu w zimie w takim domu łatwo jest utrzymać ciepło, natomiast latem nie jest w nim zbyt gorąco. Aby wzmocnić naturalne własności drewna domu takie są pokrywane dodatkową izolacją. Zadaniem izolacji jest też ochrona drewna i zapobieganie rozwojowi drobnoustrojów. Zaizolowane drewno klejone może osiągnąć współczynnik przenikania ciepła 0.2 W/m2K. Zazwyczaj do tego typu domów stosuje się też trójszybowe okna, co sumarycznie daje wysoki standard energooszczędności. 

Domy z drewna klejonego są bardzo trwałe, producenci dają na nie nawet do 30 lat gwarancji. Dzięki technologii wykonania są stabilne wymiarowo. Co ciekawe mają również wysoką ognioodporność.

Pomijając aspekty administracyjne samo wybudowanie domu w takiej technologii trwa około 3 do 5 miesięcy. Natomiast jego koszt, zależy od powierzchni. Dla domu o powierzchni około 80 metrów kwadratowych będzie to jakieś 250.000 do 300.000 zł. Jest to oczywiście koszt domu w stanie surowym, do tego trzeba doliczyć koszt działki, instalacji, wyposażenia.

Domy drewniane będą mieć swoich zwolenników i przeciwników. Z całą pewnością jest to ciekawa alternatywa, którą warto rozważyć, szczególnie gdy zależy nam na szybkości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here