Dywan to podstawowe wyposażenie każdego mieszkania, ale niestety bardzo łatwo ulega zabrudzeniom. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by na jego powierzchni pojawiły się niechciane plamy i zacieki. Problem ten dotyczy szczególnie rodziców małych dzieci oraz właścicieli zwierząt. Codzienna pielęgnacja takich tekstyliów podłogowych opiera się na dokładnym odkurzaniu. Co natomiast zrobić, gdy na ulubionym dywanie nagle zauważymy trwałe zabrudzenie, którego nie da się usunąć przy pomocy odkurzacza? Oczywiście możemy oddać dywan profesjonalnej firmie, zajmującej się praniem dywanów. Czasami warto jednak na własną rękę uporać się z problemem. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze domowe sposoby na czyszczenie dywanów.

Sprawdzony płyn lub proszek do prania

Najłatwiejszy sposób czyszczenia dywanu na mokro zakłada sięgnięcie po dedykowane preparaty dostępne w drogeriach i marketach. Czasami wystarczy jednak jeśli do miski z wodą dolejesz płyn do płukania tkanin lub dosypiesz klasyczny proszek do prania. Następnie konieczne będzie zmoczenie gąbki w lub szczotki w naczyniu i energiczne pocieranie plany. Metoda ta sprawi, że dywan nie tylko stanie się czysty, ale nabierze również przyjemnego, świeżego zapachu.

Niezawodny ocet

Każda gospodyni domowa wie, że ocet to niezbędne wyposażenie kuchni i łazienki. Mimo specyficznego zapachu jest bowiem uniwersalną substancją usuwającą bród, a przez to nieocenioną pomocą w porządkach. Jego działanie sprawdza się również w przypadku prania dywanów. W 1/2 szklanki octu należy rozpuścić 2 łyżki soli, a następnie w tak przygotowanym roztworze namoczyć gąbkę i mocnymi, zdecydowanymi ruchami przecierać zabrudzone miejsce. Jeśli plama na dywanie jest już stara, lepiej przygotuj octową pastę, którą nałożysz na powierzchnię materiału na kilka godzin. Pastę najlepiej otrzymać łącząc 1 łyżkę octu, 1 łyżkę skrobi kukurydzianej i odrobinę wody. W przypadku silniejszych plam (np. po farbach), do mikstury można dodać jeszcze 1 łyżeczkę proszku do prania, płynu do mycia naczyń lub nawet zwykłego mydła.

Skuteczna soda

Soda oczyszczona to kolejna uniwersalna substancja odplamiająca, która znakomicie sprawdzi się przy czyszczeniu dywanów. Wystarczy bowiem posypać nią dywan i pozostawić na kilka lub kilkanaście godzin (w zależności od intensywności plamy), a potem odkurzyć. Czyszczenie sodą to metoda „na sucho”, dlatego szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku delikatnych, nietypowych tkanin, które nie powinny być prane przy udziale wody. Dodatkowo soda pomaga neutralizować nieprzyjemne zapachy, co może mieć znaczenie w wypadku niektórych substancji brudzących.

Wino, wosk i olej, czyli szczególnie uporczywe plamy

Czerwone wino na eleganckim dywanie wydaje się dosyć przerażającą wizją. Jeśli w takim przypadku wystarczy sięgnąć po zwykłą sól kuchenną. Posyp nią zabrudzone miejsce i odczekaj kwadrans, a następnie odkurz materiał. Czynność możesz powtórzyć kilka razy, aż do zniknięcia plamy. Na pierwszy rzut oka równie problematyczne wydają się ślady po smarach i olejach. Aby je usunąć, w pierwszej kolejności zmyj je wilgotną gąbką, a następnie nałóż warstwę kremu do golenia. Gdy wyschnie, ponownie przetrzyj brudny obszar na mokro. Co ciekawe, również uporczywe plamy z wosku można usunąć domowym sposobem – wosk należy przykryć bibułą, a następnie przejechać po nim kilkukrotnie żelazkiem. Wosk przyczepi się bowiem do bibuły, a dywan pozostanie czysty.

Wszyscy wiemy, że warto dbać o czystość i porządek naszego mieszkania, ale niektóre zabrudzenia mogą sprawić, że poczujemy się bezradni. Okazuje się jednak, że nawet czyszczenie tak nietypowych powierzchni, jak dywany, nie musi być trudne. Wystarczy bowiem kilka prostych trików, by nasz ulubiony dywan odzyskał dawną miękkość i kolor. Nie obawiajmy się więc samodzielnego czyszczenia dywanów, gdyż domowe sposoby są nie tylko skuteczne i tanie, ale też bezpieczne dla naszej skóry i środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here