Handel obustronny między Unią Europejska a Chinami nabiera tempa. Polska w tej kwestii nie pozostaje w tyle, wysyłamy do Państwa Środka m.in. artykuły spożywcze. W organizowaniu transportu wysyłanych przez polskie firmy produktów pomagają firmy spedycyjne, które czuwają nad transportem towarów na każdym etapie jego trwania.

Stosunki handlowe między Europą a Chinami

U podstaw powstania Unii Europejskiej leży polityka handlowa. W ciągu minionych kilkudziesięciu lat kraje należące do UE robiły wszystko, aby formować stosunki handlowe między Unią a innymi podmiotami gospodarki światowej. Dzięki tym staraniom udało się doprowadzić do ukształtowania złożonej struktury powiązań. Duży wpływ na stosunki handlowe UE z resztą świata mają stosowane przez Brukselę bilateralne umowy handlowe. W tej kwestii na szczególną uwagę zasługuje obustronny system handlowy między UE a Chińską Republiką Ludową. Jego rozwój jest bardzo dobrą wiadomością, biorąc pod uwagę, że Chiny nie są już outsiderem w sprawach globalnego rozwoju. Ocenia się, że dynamika wymiany handlowej Unii Europejskiej z Chinami jest dużo wyższa od dynamiki handlu zagranicznego Unii Europejskiej ogółem. W UE najważniejszym partnerem Chin są Niemcy, którzy do Państwa Środka eksportują silniki, maszyny, pompy, sprzęt medyczny, elektronikę, farmaceutyki i chemikalia. Już 5 lat temu handel dwustronny między tymi dwoma krajami osiągnął kwotę 138,6 mld euro. Tempa nabiera również handel Chin z Polską. W minionych latach łączna wymiana towarów między tymi krajami wzrosła o ponad 20 proc. i osiągnęła poziom 21,23 mld dolarów.

Wybór firmy spedycyjnej

Najlepszym rozwiązaniem w momencie pojawienia się potrzeby przewozu towarów do Chin jest skorzystanie z usług sprawdzonej firmy spedycyjnej. Negocjacje z armatorem lub operatorem lotów cargo prowadzone na własną rękę są czasochłonne i skomplikowane – niewarte zachodu, zdecydowanie lepiej zdać się na pomoc specjalisty, osoby dysponującej wiedzą umożliwiającą sprawny przesył ładunków w dowolny zakątek świata. Osoby, które po raz pierwszy muszą zmierzyć się z takim wyzwaniem, nierzadko mają dylemat, nie wiedzą, bowiem czym się kierować wybierając spedytora.

Najważniejszym kryterium przy wyborze spedytora nie może być cena. Najlepiej wziąć pod uwagę doświadczenie firmy spedycyjnej w obsłudze klientów konkretnego rynku, pozycję na rynku w Polsce oraz reputację wśród klientów. Jednak przed skontaktowaniem się ze zleceniobiorcą firma planująca wysyłkę towarów do Chin powinna przygotować informacje dotyczące objętości towaru, wagi towaru, rodzaju towaru, miejsca odbioru towaru bądź portu załadunku oraz miejsca dostawy.

Który środek transportu wybrać?

Powodem, dla którego lepiej zaufać specjalistom jest ich wiedza pozwalająca wybrać najlepszy środek transportu. Spedytor bierze pod uwagę nie tylko cechy ładunku, ale również możliwości finansowe zleceniodawcy oraz czas, w jakim towar ma dotrzeć do odbiorcy. W przypadku, gdy czas ma priorytetowe znaczenie, a możliwości finansowe są nieograniczone najlepszym wyborem staje się fracht lotniczy. Z kolei zleceniodawcom, którym zależy na niskiej cenie zalecany jest transport drogą morską, który trwa 35-40 dni, co jest związane z odległością, jaką ładunek musi pokonać i z formalnościami celnymi, które muszą zostać zachowane. Fracht morski jest korzystniejszy finansowo. niż fracht kolejowy i lotniczy, ale za to zajmuje znacznie więcej czasu.

Osobom, którym zależy na szybszym transporcie i na niższych kosztach, niż w sytuacji wykorzystania spedycji lotniczej sugeruje się wybór pociągów towarowych, które w przypadku transportu z Chin do Polski docierają na miejsce docelowe w ciągu 2 tygodni. Poza tym spedytorzy gwarantują kompleksową obsługę włącznie z:

  • odprawą celną,
  • obsługą terminalową,
  • ubezpieczeniem towaru,
  • załadunkiem,
  • przeładunkiem,
  • paletyzacją,
  • magazynowaniem,
  • wypożyczeniem kontenera i transportem drogowym na terenie Polski czy Chin.

Funkcjonujące na polskim rynku firmy spedycyjne specjalizują się w organizowaniu transportu kontenerowego i drobnicowego, bowiem nie każdy towar jest od razu zamawiany w ilościach kontenerowych. Firmy prowadzące handel z Chinami, korzystając z usług eksperta, mogą liczyć na jego kompleksową opiekę. W trakcie trwania spedycji jest on dostępny 24/7, dzięki czemu w sytuacji zaistnienia jakichkolwiek kłopotów nie ma żadnego problemu z ich rozwiązaniem.

Źródło: https://symlog.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here