Ograniczona ilość miejsca i niewystarczająca przestrzeń do prowadzenia działalności wciąż jest bolączką wielu firm. Powoduje to, że muszą one szukać rozwiązań, które pozwolą im świadczyć usługi  lub realizować produkcję przy jednoczesnym nierozszerzaniu zajmowanej powierzchni. Dotyczy to także firm pracujących w oparciu o sprężone powietrze. Nie zawsze zorganizowanie pomieszczeń przeznaczonych na sprężarkownie jest możliwe. Z pomocą przychodzą kontenerowe stacje sprężarek. Czym właściwie są, jakie jest ich zastosowanie i wyposażenie? Wyjaśniamy.

Kiedy zdecydować się na kontenerowe stacje sprężarek?

Kontenerowe stacje sprężarek okazały się doskonałym rozwiązaniem w przypadku wielu przedsiębiorstw. Jest to opcja, która pozwala zaoszczędzić miejsce, które firma musiałaby przeznaczyć na sprężarkownię, a jednocześnie gwarantuje użytkowanie urządzeń najwyższej jakości i o najlepszej wydajności. Kiedy jeszcze należy wybrać kontenerowe stacje sprężarek? Oprócz niedogodności związanej z brakiem miejsca sprężarkownie w kontenerach rozwiązują również takie problemy, jak emisja ciepła ze sprężarek, emitowany przez nie hałas, konieczność zorganizowania tymczasowej lokalizacji sprężarkowni oraz konieczność przemieszczania sprężarkowni w trakcie eksploatacji. Wynika to z faktu, że kontenerowe stacje sprężarek, mimo swoich dużych rozmiarów, są mobilne.

Zalety i zastosowanie kontenerowych stacji sprężarek

Kontenerowe stacje sprężarek mogą być lokowane w kontenerach o różnych rozmiarach. Najbardziej popularne są te organizowane w 20-stopowych lub 40-stopowych kontenerach. Ich dużą zaletą jest działanie zgodnie z zasadą Plug&Play. Oznacza to, że wystarczy podłączyć je do zasilania i rurociągu, aby móc z nich korzystać bez potrzeby długiej i kłopotliwej konfiguracji. Dzięki temu zmiana ich lokalizacji i przeniesienie w inną część zakładu wraz z pełnym wyposażeniem nie jest kłopotliwa. Zarówno transport, jak i podłączenie oraz uruchomienie sprężarkowni kontenerowej jest łatwe i szybkie. 

Kontenerowe stacje sprężarek doskonale sprawdzają się w każdym zakładzie przemysłowym niezależnie od gałęzi gospodarki, w której działają. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno do tymczasowego stosowania np. na placu budowy, jak również do zakładów produkcyjnych, gdzie sprężone powietrze użytkowane jest nieustannie i zależy od niego ciągłość procesów produkcyjnych. 

Zastosowanie kontenerowych stacji sprężarek pozwala zminimalizować poziom hałasu i ciepła w miejscu pracy oraz rozwiązuje problem braku przestrzeni na pomieszczenie sprężarkowni lub ustawienie wolnostojącego kompresora. Ogromną zaletą kontenerowych stacji sprężarek jest ich elastyczność. Oznacza to, że w razie rozszerzenia działalności zakładu lub konieczności wprowadzenia zmian w systemie sprężonego powietrza dostosowanie wyposażenia mobilnej sprężarkowni nie jest problemem.

Wyposażenie kontenerowych stacji sprężarek

Elementy montowane w kontenerowych stacjach sprężarek są ściśle uzależnione od wymogów i potrzeb użytkowników oraz procesów produkcyjnych i warunków, w jakich będzie użytkowane sprężone powietrze. W kontenerze może zostać umieszczona dowolna sprężarka, zarówno tłokowa jak i śrubowa, olejowa lub bezolejowa. Umieszczenie dodatkowego wyposażenia, takiego jak układ gospodarki kondensatem, osuszacze adsorpcyjne lub chłodnicze w układzie osuszania, filtry i reduktory ciśnień w układzie filtracji czy innego wchodzącego w skład nowoczesnego systemu zaopatrzenia w sprężone powietrze nie stanowi żadnego problemu. Wszystkie te elementy mogą zostać z powodzeniem zainstalowane w kontenerowej sprężarkowni

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe, gdyż może być ono różne w zależności od oferty producenta. Aby użytkowanie kontenerowej stacji sprężarek było wygodne i bezpieczne warto, aby posiadała ona również drzwi zapewniające wygodny dostęp do stacji sprężarek, aluminiową podłogę, automatyczną wentylację, system gospodarki kondensatem, układ ogrzewania, okablowanie oraz orurowanie urządzeń i oświetlenie. Wszystkie te elementy gwarantują komfort użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here