Maszynowe, zautomatyzowane cięcie grubych blach wykorzystywane jest w produkcji już od wielu lat. Jak do tej pory opracowano kilka skutecznych metod, które różnią się pomiędzy sobą szybkością cięcia, precyzją i czystością procesu. Powszechnie panuje przekonania, że wysoka szybkość cięcia zawsze musi być uzyskiwana kosztem dokładności. Użycie nowoczesnych wycinarek laserowych pokazuje jednak dobitnie, że wcale nie musi tak być.

Wycinanie laserowe – szybkość i dokładność

Obecnie najczęściej w wycinarkach laserowych używa się technologii typu FIBER. W porównaniu do innych metod cięcia blachy, takich jak wycinanie tlenowe, plazmowe czy strumieniem wody, laser cechuje się wysoką dokładnością pracy przy jednoczesnej dużej szybkości. Dużą zaletą, jest uzyskanie cięcia o krawędziach całkowicie prostopadłych (niemożliwe przy innych metodach). Praca przy pomocy lasera powszechnie uchodzi też za bezpieczną, a nadzór nad urządzeniami konieczny jest wyłącznie z powodów proceduralnych.

Nie tylko cięcie – nowoczesna technologia w całości procesu wykonania detalu

Uzyskanie precyzyjnie wykonanego detalu to kwestia nie tylko wyboru metody cięcia, ale również precyzji samej maszyny i kontroli wykonanych detali. Często faktyczna szybkość produkcji detali, w przypadku których wymagana jest duża precyzja, zależy nie od możliwości maszyny tnącej, ale od wydolności procesu kontroli, który jeszcze do tej pory w wielu zakładach przeprowadzany jest ręcznie. Na szczęście współcześnie istnieją możliwości całkowitej automatyzacji również tego elementu procesu, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego stopnia precyzji.

Ograniczenia laserowego wycinania blachy

Laserowe cięcie blachy ma oczywiście również swoje ograniczenia. Najważniejszym jest grubość ciętego w ten sposób materiału. W przypadku lasera maksymalna grubość blachy dla efektywnego i czystego cięcia nie powinna przekraczać 25 mm (w przypadku specjalistycznej stali do cięcia laserowego), co oczywiście zależy od rodzaju metalu, z którego blacha jest wykonana. Maksymalne grubości blachy ze stali nierdzewnej cięte laserem nie przekraczają raczej 20-25 mm, blachy aluminiowe kilkanaście mm, a miedź czy mosiądz max. ok. 5 mm. Ograniczenia technologiczne sprawiają, że w praktyce cięcie laserowe może być wykonywane jednocześnie tylko jedną głowicą, co przy dużej szybkości procesu i tak nie ma większego znaczenia.

Wydaje się, że uzyskanie pożądanej równowagi pomiędzy szybkością a precyzją cięcia jest jak najbardziej możliwe, a dobrym rozwiązaniem jest cięcie laserowe. Tak samo, jak każda inna metoda cięcia laserem ma swoje ograniczenia, jednak z całą pewnością jest to w dalszym ciągu najlepszy wybór, co przekłada się na popularność właśnie tego rodzaju urządzeń.

źródło: polteknik.pl – Maszyny i urządzenia do obróbki plastycznej blachy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here