Wszyscy rodzice chcieliby zapewnić swoim dzieciom maksimum bezpieczeństwa, zwłaszcza w sytuacjach potencjalnie zagrażających zdrowiu i życiu, jak uczestnictwo w ruchu drogowym. Nawet najwyższej klasy samochód nie uchroni nas przed skutkami kolizji i wypadków. Dlatego kluczową kwestią jest podjęcie wszelkich dostępnych środków zaradczych.

Korzystanie z fotelików samochodowych dla dzieci to podstawowy wymóg, do którego powinni obligatoryjnie stosować się kierowcy. Zasady przewożenia małych pasażerów oraz konsekwencje niezastosowania się do wskazanych norm, a także to, do kiedy dziecko jeździ w foteliku, określa ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, której nowelizacja wprowadziła jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy w tej materii.

Dziecko w foteliku – przepisy

W świetle obecnie obowiązujących norm, odpowiadających na pytanie, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, wskazuje się, że co do zasady występuje obowiązek przewożenia w ten sposób latorośli, która nie osiągnęła wzrostu powyżej 150 cm. W praktyce oznacza to, iż określenie, do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku determinowane jest przez wzrost najbardziej zainteresowanego, a zatem każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Choć może wydawać się to kuriozalne, nawet nastolatkowie, aż do momentu ukończenia przez nich 18 roku życia, muszą w aucie siedzieć w foteliku lub na specjalnej podkładce przystosowanej do przewozu, jeśli charakteryzują się niskim wzrostem poniżej przyjętego pułapu. Noworodki i niemowlęta niesiedzące samodzielnie muszą natomiast być przewożone w pozycji półleżącej w nosidłach spełniających rolę fotelików.

W których pojazdach należy stosować się do norm przewożenia dzieci?

Ustawa określa, nie tylko do ilu lat dziecko w foteliku, ale również typ pojazdów, do których konkretne uregulowania się odnoszą. Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach i innych urządzeniach przytrzymujących dotyczy następujących kategorii pojazdów:

  • M1 (co najmniej czterokołowe pojazdy przeznaczone do przewozu osób wyposażone w maksymalnie 8 miejsc siedzących, nie licząc fotela kierowcy);
  • N1 (co najmniej czterokołowe pojazdy przeznaczone do przewozu ładunków, mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t);
  • N2 (co najmniej czterokołowe pojazdy przeznaczone do przewozu ładunków, mające masę całkowitą mieszczącą się w przedziale od 3,5 t do 12 t);
  • N3 (co najmniej czterokołowe pojazdy przeznaczone do przewozu ładunków, mające masę całkowitą przekraczającą 12 t).

Uregulowania dotyczące fotelików samochodowych

Na rynku dostępnych jest wiele typów fotelików motoryzacyjnych dla dzieci w różnym wieku i o zróżnicowanej wadze. Mnogość wzorów i kolorów nie ułatwiają wyboru opiekunom najmłodszych użytkowników pojazdów. Wybierając siedzisko dla swojej pociechy, można wziąć pod uwagę walory estetyczne danego modelu, lecz nie jest to najważniejsze kryterium. Wielu bardziej świadomych rodziców poszukuje fotelików z odpowiednimi atestami i zastanawia się, jak przewozić dziecko w foteliku, by zapewnić nieletniemu optymalną ochronę oraz komfort jazdy.

Profesjonalny i bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka powinien spełniać standardy wyznaczone przez przepisy unijne bądź regulaminy EKG ONZ. Oznacz to, iż siedzisko musi legitymować się odpowiednimi certyfikatami, jak ECE R44- 03 lub ECE R44- 04. To jednak nie wszystko. Nie każdy rodzaj fotelika dopuszczony do sprzedaży jest w pełni funkcjonalny i bezpieczny. Dlatego też, kupując siedzisko dla dziecka, rodzice powinni wykazać się szczególną przenikliwością i dociekliwością. Należy sprawdzić, do jakiego wieku dziecko w foteliku będzie czuło się wygodnie, bo może się okazać, że kupimy zbyt ciasny bądź zbyt przepastny fotel dla naszej pociechy, co spowoduje, że ochrona nie będzie realizowana w pełnym zakresie.

Warto także zwracać uwagę na testy konsumenckie przeprowadzane w przypadku konkretnego modelu siedziska oraz uzyskane wyniki (testy AA, NHTSA, ADAC, itp.). Ponadto, dziecko w foteliku jest bezpieczne tylko wówczas, gdy zostanie on prawidłowo zamontowany zgodnie z wytycznymi producenta oraz obowiązującymi normami. Niestety, częstym błędem rodziców i opiekunów dzieci są zaniedbania wynikające z nieczytania instrukcji montażu siedzisk samochodowych. Może to doprowadzić do niestabilności i przesuwania się siedziska w trakcie jazdy, co w konsekwencji powoduje, iż fotelik dziecięcy nie spełnia swojej funkcji. Siedzisko powinno zostać zakupione jako nowe, a po każdej kolizji musi zostać wymienione na nowy model.

Czy można wozić dziecko w foteliku z przodu i na jakich warunkach?

Rodzice podróżujący samotnie z pociechą, często wolą mieć dziecko z przodu w foteliku. Jest to istotne, zwłaszcza w sytuacji, gdy przewozimy niemowlę, które może w każdej chwili zacząć płakać lub żądać butelki z mlekiem. Mama lub tata, chcąc mieć swobodny dostęp do maleństwa, umieszczają wówczas dziecko w foteliku na przednim siedzeniu.

Takie rozwiązanie wydaje się być wygodniejsze i bezpieczniejsze, aniżeli odwracanie się, i sięganie do tylnego siedzenia, gdy wymagane jest pełne skupienie na drodze. Dlatego też na pytanie, czy można przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu, odpowiedź jest twierdząca, jednakże występują tu pewne obostrzenia. Zagrożeniem dla małego pasażera mogą być poduszki powietrzne, w które wyposażonych jest już dzisiaj większość samochodów. Poduszki projektowane są dla osób dorosłych, wobec czego dzieciom mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc, doprowadzając np. do podduszeń. Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym dziecko w foteliku z przodu może przebywać wówczas, gdy poduszki powietrzne zostaną wyłączone.

Przewóz dziecka w foteliku – sytuacje wyjątkowe na drodze

Przepisy dotyczące kwestii, do ilu lat dziecko musi jeździć w foteliku nie znajdują zastosowania w następujących przypadkach:

  • gdy dziecko jest transportowane specjalistycznym pojazdem sanitarnym;
  • gdy dziecko jest przewożone pojazdem należącym do Straży Granicznej, Policji lub jednostki straży gminnej/miejskiej;
  • gdy podróżujemy z dzieckiem taksówką.

Dziecko w foteliku do kiedy – czy ten moment oznacza koniec ochrony?

Kwestia, do kiedy dziecko w foteliku, to jedno, ale odpowiedzialność za bezpieczeństwo przewożonych osób nie kończy się wraz z osiągnięciem przez nich wieku dorosłego. Nawet, kiedy dziecko nie musi jeździć w foteliku, warto wyrabiać w nim mądry nawyk zapinania pasów, podczas każdej, nawet najkrótszej, jazdy samochodem. Profilaktyka w postaci dobrych przyzwyczajeń i zachowań w środkach komunikacji jest w stanie uchronić użytkowników pojazdów przed wieloma kontuzjami i zagrożeniami pojawiającymi się w ruchu drogowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here