Bałagan w finansach – wieczna bolączka

Problem niedopinającego się budżetu domowego spędza Ci sen z powiek? Finanse potrafią być bardzo drażliwą kwestią. Istnieją jednak, sposoby dzięki którym oszczędzanie po pewnym czasie wejdzie Ci w nawyk. Co więcej, sposoby te nie są tak naprawdę odczuwalne na co dzień, łatwo więc będzie Ci je wprowadzić.

Codzienne sposoby na oszczędzanie.

Działania, które na co dzień chcemy wprowadzić powinny zajmować dosłownie chwilkę i nie powinny być zbyt odczuwalne – dzięki temu szansa, że kilkukrotne działanie przerodzi się w nawyk wzrasta. Wykorzystaj niektóre z zaproponowanych poniżej sposobów i ciesz się rosnącymi oszczędnościami.

1. Świnka-skarbonka

Któż z nas choć raz w życiu nie był właścicielem świnki-skarbonki? W dzieciństwie żal nam było ją rozbijać, robiliśmy to w ostateczności. Skarbonka to bardzo dobry pomysł również w dzisiejszych czasach. Zasada jest prosta: codziennie przed snem wrzucasz do niej wszystkie monety o nominale 2 lub/i 5 złotych. Ty nie odczujesz tej straty a po jakimś czasie skarbonka zapełni się. W ten sposób możesz odkładać pieniądze na przykład na weekendowy wyjazd z rodziną. 

2. Efekt Latte

Słyszałeś o Efekcie Latte? Bardzo często zdarza się, że jesteśmy przyzwyczajeni do jakiegoś standardu, np. codziennie kupujemy kawę na mieście. Jedna kawa to koszt około 7-15 zł. Pomyśl, co stałoby się gdybyś nie przeznaczał tej kwoty na codzienną kawę, tylko np. przelewał adekwatny odpowiednik na konto oszczędnościowe? Twoje oszczędności zaczęłyby wzrastać w naprawdę szybkim tempie. Ten sposób wymaga już wprowadzenia nieco samodyscypliny, ale jeśli trudno jest rozstać Ci się z kupowaną kawą/kanapką od razu, wyznacz sobie jeden dzień w tygodniu, w którym tej rzeczy nie kupisz. Gdy przyzwyczaisz się do funkcjonowania bez kawy/kanapki przez jeden dzień możesz podnieść poprzeczkę nieco wyżej i postarać się obyć bez niej przez dwa dni w tygodniu. 

3. Magia końcówek.

Codziennie sprawdzaj stan swojego konta. Postanów sobie, że każdą końcówkę od razu będziesz przelewał na konto oszczędnościowe. Gdy np. na Twoim koncie widnieje 153,74 zł, końcówkę, czyli 3,74 zł przelej na konto oszczędnościowe. To kolejny sposób na szybkie zwiększenie oszczędności, bez utrudniania codziennego funkcjonowania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here