W okresie letnim każda osoba zmagająca się z wysokimi temperaturami szuka ochłody w wodzie. Woda wprawia nas w miły nastrój, a jednocześnie daje nam upragnioną ochłodę. Dlatego też tak wiele osób podejmuje decyzję, aby na swojej posesji zbudować swój własny zbiornik wodny. W niniejszym artykule tłumaczymy, jak wykopać własny staw oraz prezentujemy najnowsze przepisy regulujące zasady budowania stawów. Zapraszamy do lektury!

Jak wykopać staw bez pozwolenia? Czy zezwolenie na budowę stawu jest zawsze konieczne?

Jak wykopać staw bez zezwolenia na jego budowę? Niestety, prawie zawsze będzie ono wymagane, a oprócz niego – pozwolenie wodnoprawne. Może też zdarzyć się, że będzie to podlegać obowiązkowi zgłoszenia. W przypadku pominięcia tych formalności, może dojść do sytuacji, w której obiekt zostanie uznany za samowolę, na podstawie znowelizowanych przepisów prawa budowlanego – ściślej mówiąc, art. 29 ust. 1 § 15.

Warto jednak wiedzieć o tym, że przydomowe baseny oraz oczka wodne o powierzchni do 50m2 nie wymagają pozwolenia na budowę ani zezwolenia wodnoprawnego – należy jedynie to zgłosić. Natomiast co w sytuacji, gdy zastanawiamy się, jak wykopać staw na łące? Wtedy jest to wyjątek, gdyż stawy powstające poza terenem zabudowanej działki muszą uzyskać pozwolenie na staw, na jego budowę.

Formalności prawne, czyli jak dobrze wykopać staw

Budowa stawu musi zostać zgłoszona nadzorowi wodnemu. Bardzo często ma miejsce sytuacja, kiedy konieczne jest uzyskanie taką budowę odpowiednich zezwoleń. Jak wykopać staw? Wykopanie stawu, który jest napełniany tylko wodami opadowymi, roztopowymi albo gruntowymi, o powierzchni nie większej niż 500m2 oraz głębokości nie większej niż 2m od powierzchni terenu przy zachowaniu zasięgu w granicach terenu, którego inwestor jest właścicielem, zgodnie z art. 394 Prawa wodnego wymaga tylko zgłoszenia wodnoprawnego. W przypadku, gdy któryś z powyższych warunków się nie zgadza, wówczas aby zbudować staw konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.

Budowa stawu na działce – z czym to sie wiąże?

Jak wykopać staw na działce? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób chcących tego dokonać. Staw najlepiej umiejscowić w pobliżu miejsca, gdzie chętnie odpoczywamy, w pewnym oddaleniu od drzew, aby spadające z nich liście nie zaśmiecały wody.

Staw powinien być często nawadniany, dlatego należy mieć to na uwadze w trakcie prowadzenia inwestycji. Warto pamiętać o tym, aby staw miał minimum 45 cm głębokości, żeby szybko się nie nagrzewał, najlepiej 1-1,2m, zwłaszcza, jeżeli planujemy umieszczenie w nim roślin oraz ryb. Jak wykopać staw? Należy pamiętać o paru kwestiach. Najważniejsze z nich to:

  • wybranie folii do stawu – powinna być ona wytrzymała i odporna na mróz. Najlepsze są folie z kauczuku syntetycznego, ewentualnie z polichlorku winylu. Te pierwsze są bardzo mocne i elastyczne.
  • zamontowanie pompy w stawie – aby utrzymać czystą wodę w stawie, warto zamontować pompę z filtrem, dopasowaną do wielkości zbiornika. Przy jej zakupie warto patrzeć też na to, czy ma ona jedynie oczyszczać wodę, czy też w tym samym czasie zasilać fontannę, źródełko czy kaskadę.
  • posadzenie roślin w stawie – stawy obrośnięte szuwarami, razem z np. liliami wodnymi są najczęściej stwarzane, gdyż naśladują one naturalne sadzawki. Jednakże rośliny są dobrą opcją nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim dlatego, że pomagają w utrzymaniu równowagi biologicznej.

Wykopanie stawu kąpielowego – ważne kwestie

Staw kąpielowy jest jednocześnie oczkiem wodnym oraz basenem. W przeciwieństwie do zwykłego basenu, wygląda on naturalnie i nie trzeba w nim stosować środków chemicznych w celu utrzymania czystej wody. Staw kąpielowy jest wspaniałą alternatywą dla alergików oraz pasjonatów przyrody, dbających o odpowiednią symbiozę z naturą. Odpowiednie dobranie roślin w stawie zapewni samoistny proces oczyszczania się wody, nie będzie konieczne wspomaganie tego procesu środkami chemicznymi.

Jak wykopać staw kąpielowy i kto może tego dokonać?

Na jego budowę mogą sobie pozwolić właściciele zwykłych ogródków oraz rozległych terenów – nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. W zależności od chęci, do wyboru są dwa rodzaje takich stawów:

  • staw kąpielowy ekstensywny –  wymagający większego obszaru niż 200m,
  • staw kąpielowy intensywny – nie posiadający ograniczeń powierzchniowych.

Budowa stawu wodnego – na co zwrócić uwagę?

Jak wykopać staw rybny? Jest to proces bardzo czasochłonny. Przede wszystkim należy zacząć od wyboru odpowiedniego terenu. Podczas tego warto zastanowić się nad położeniem i ukształtowaniem terenów, jakie chcemy w tym celu wykorzystać. Dodatkowo, należy pamiętać o zasilaniu stawu w wodę – raz na jakiś czas będzie to koniecznie, dlatego musimy wiedzieć, czy chcemy uzupełniać jego braki deszczem, czy z pomocą cieków zasilających.

Podczas budowy stawu wodnego warto też zadbać o odpowiednio dobrane warunki świetlne, w zależności od rodzaju roślin. Inną ważną kwestią jest zbadanie rodzaju podłoża na wybranym przez siebie obszarze – dobrym gruntem jest kleista mieszkanka gliny oraz piasku. Należy też wybrać odpowiednią wielkość oraz formę stawu w zależności od powierzchni, jaką dysponujemy. Nie można także zapomnieć o przemyślanym doborze różnych materiałów do budowy stawu, między innymi rodzaju folii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here