W obecnych czasach coraz bardziej obciążamy środowisko naturalne, a jednocześnie coraz większą wagę przykłada się do ekologii. Wiele firm i przedsiębiorców stara się dawać przykład społeczeństwu, wdrażając programy ochrony środowiska. Ekologia jest promowana także w sferze publicznej. Jakie rozwiązania mogą zastosować administratorzy budynków publicznych, by przyłożyć się do ochrony środowiska i oszczędzić energię elektryczną?

Czym jest odpowiedzialność ekologiczna?

Odpowiedzialność ekologiczna jest odpowiedzią firm czy organów publicznych na zwiększające się niszczenie środowiska. Zachowania odpowiedzialne ekologicznie polegają na wdrażaniu rozwiązań pozwalających na ochronę środowiska, oszczędność wody, energii elektrycznej czy paliw. Może to być zarówno zachęcanie pracowników czy klientów do zachowań proekologicznych poprzez ulotki, warsztaty czy organizowanie szkoleń, jak i stosowanie rozwiązań technologicznych umożliwiających ochronę środowiska.

Gospodarka odpadami

Najpopularniejszym ekologicznym rozwiązaniem stosowanym w firmach i administracji jest sortowanie odpadów, co pozwala na ich recykling i tym samym – ochronę środowiska. Często zachęca się również pracowników do jak największego ich ograniczenia i jak najmniejszego zużycia zasobów.

Gospodarka wodna

Duży nacisk kładzie się również na właściwą gospodarkę wodną, czyli oszczędzanie zużycia wody. Ogranicza się jej zużycie zarówno w firmach produkcyjnych, gdzie potrzebne są znaczne ilości, jak i w biurach – zachęcając pracowników do racjonalnego gospodarowania. Wodę można oszczędzać, stosując takie rozwiązania, jak zbiorniki retencyjne do odzysku wody deszczowej czy zastosowanie zamkniętego obiegu wody.

Izolacja cieplna

Kluczowe dla ochrony paliw czy energii jest zastosowanie w budynku właściwej izolacji cieplnej oraz wentylacji, a także systemów odzyskiwania ciepła. Dzięki temu zapotrzebowanie na stosowanie ogrzewania czy klimatyzacji zostanie znacznie ograniczone, a tym samym zmniejszy się zużycie potrzebnej do tego energii.

Oświetlenie

Zastosowanie właściwego oświetlenia pozwoli na zmniejszenie zużycia i kosztów energii elektrycznej. Przede wszystkim należy postarać się, by jak najbardziej wykorzystać światło dzienne – zastosować duże okna i jasne kolory wnętrz. Jeśli nie jest to możliwe, dobrze jest używać oświetlenia LED, które jest znacznie trwalsze i zużywa mniej prądu niż żarówki tradycyjne. Dobrym sposobem na oszczędzanie prądu jest też zastosowanie czujników ruchu wyłączających światło. Warto wziąć pod uwagę zakup wyłączników zmierzchowych, które służą do tego, by włączać oświetlenie o zmierzchu i wyłączać natychmiast po nastaniu świtu. Podobne zadanie sterowania oświetleniem mają automaty schodowe, czyli urządzenia służące do automatycznego wyłączania światła po określonym czasie, mające zastosowanie np. na klatkach schodowych. Na rynku można znaleźć również przekaźniki czasowe, które pozwalają na uruchamianie i wyłączanie urządzeń, oświetlenia czy klimatyzacji o określonym czasie. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań urządzenia czy oświetlenie będą używane tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne.

Obecnie wiele firm w swojej działalności stara się uwzględnić ochronę środowiska. Istnieją specjalne standardy, certyfikaty i audyty potwierdzające działania ekologiczne. Dbanie o środowisko na tak dużą skalę może wydawać się trudne, jednak wcale tak nie jest – wystarczy zastosować kilka rozwiązań, których koszt na pewno zwróci się poprzez osiągnięte oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here