Schody spiralne to jeden z popularniejszych rodzajów schodów wybieranych w ostatnich latach przez właścicieli mieszkań dwukondygnacyjnych oraz domów jednorodzinnych. O czym powinniśmy pamiętać, wybierając tego typu schody wewnętrzne?

Design i lekkość, czyli zalety schodów spiralnych

Niewątpliwą zaletą schodów spiralnych jest ich niepowtarzalny design oraz nieszablonowość, która potrafi stać się ozdobą naszego wnętrza. Dzięki temu schody spiralne świetnie dopełniają wystrój nowoczesnych wnętrz o klasycznych lub industrialnych rysach. Schody kręcone są też wizualnie bardzo lekkie i zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu nadają naszemu pomieszczeniu wrażenie przestronności i są doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na tradycyjne schody jednobiegowe. Ich ażurowa konstrukcja pozwala z kolei na naturalne doświetlenie pomieszczenia – schody nie zatrzymują światła dziennego, przez co w prosty sposób doświetlają przestrzeń wokół siebie.

Schody nie dla każdego – wady schodów spiralnych

Jak każdy projekt tego typu, schody spiralne posiadają także swoje wady. Jedną z nich jest fakt, że schody kręcone nie są aż tak przestronne jak schody tradycyjne, a dla wielu także mało wygodne. Trudno także nam będzie wnosić lub znosić po nich większych rozmiarów przedmioty – schody kręcone to schody niewielkich rozmiarów, ze zwężającymi się ku środkowi stopniami, co może utrudniać swobodne wymijanie się na nich lub przenoszenie mebli. Ponadto schody spiralne, choć bezpieczne i odpowiednio zabezpieczone balustradami, mogą okazać się zbyt strome i niewygodne dla użytkowników z ograniczoną sprawnością ruchową lub dzieci, które mogą nie być w stanie samodzielnie pokonywać krętych schodów. Z tego powodu schody spiralne wewnętrzne polecane są przede wszystkim w domach lub mieszkaniach, których użytkownikami są na co dzień głównie osoby dorosłe.

Drewno czy metal – jaki materiał wybrać?

Schody spiralne wykonane z drewna z pewnością przypadną do gustu inwestorom, którzy w projektach cenią sobie naturalne materiały i tradycję. Schody drewniane mogą być uzupełnieniem klasycznego wnętrza o ciepłym wystroju lub samodzielną ozdobą nowoczesnego, ale eleganckiego mieszkania. Doskonale sprawdzą się w minimalistycznym otoczeniu, wśród klasycznych ozdób i mebli. Schody kręcone metalowe będą z kolei dedykowane nowoczesnym pomieszczeniom o industrialnym wystroju i będą stanowić doskonałe uzupełnienie wysokich loftowych mieszkań. Dobrze wypadną także w połączeniu z innymi materiałami, np. drewnem czy szkłem.

Informacje techniczne i koszty

Standardowe schody kręcone powinny być szerokie na minimum 80 cm – tylko taka wielkość pozwoli nam swobodnie się po nich poruszać. Z kolei za maksymalną wysokość stopni uznaje się 19 cm – stopnie rozstawione rzadziej będą sprawiały nam trudność podczas poruszania się  po nich. Głębokość jednego stopnia w środkowej jego części powinna umożliwiać nam swobodne postawienie na nim stopy i wynosić około 25 cm.

Cena schodów spiralnych uzależniona jest nie tylko od wielkości schodów, ale także rodzaju użytego materiału oraz obecności ewentualnych dodatkowych elementów, np. podstopnic. Za metalowe schody kręte średniej wielkości zapłacimy około 3 000 zł, ale projekty ze stali nierdzewnej będą podnosiły koszty do nawet 6 000 zł. Schody kręte drewniane, w zależności od rodzaju drewna, to koszt oscylujący w granicach 4 000-10 000 zł.

Źródło: Kobamet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here