Dieta ketogeniczna to dieta oparta na wysokiej podaży tłuszczów i jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów do minimum. Istotą tej diety, jest wprowadzenie organizmu w stan określany jako ketoza, w którym czerpie on energię głównie z powstających z rozkładu tłuszczów ciał ketonowych.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Przyjmuje się, że w standardowej, zbilansowanej diecie około 50% kalorii pochodzi z węglowodanów, 15 z białek, a 35% z tłuszczu. Tymczasem w diecie ketogenicznej te proporcje są zupełnie inne. Aby wprowadzić organizm w stan ketozy należy przez kilka tygodni dbać o to, żeby tłuszcze stanowiły minimum 80-85% naszego dziennego zapotrzebowania, a węglowodany nie więcej niż 5%. W tym okresie, nazywanym adaptacją, organizm zaczyna produkować ketony i uczy się jak z nich korzystać w sposób efektywny. Po przejściu procesu adaptacji, można trochę zmniejszyć ilość tłuszczy na rzecz białka oraz węglowodanów. Przy czym ilość węglowodanów rzadko przekracza 10% zapotrzebowania kalorycznego, chociaż może być wyższa w przypadku osób intensywnie trenujących.

Początek diety ketogenicznej może być trudny ze względu na tzw. „grypę węglowodanową”. Zespół objawów, przypominających prawdziwą grypę a związanych ze znacznym spadkiem podazy węglowodanów. Objawy te mijają po pewnym czasie. Niektórzy mogą się również skarżyć na zawaroty głowy czy zaparcia, które również miną gdy organizm przestawi się na nowe źródło energii.

Zmniejszenie podaży węglowodanów oznacza eliminację z diety produktów zbożowych oraz większości warzyw skrobiowych i korzeniowych. Wprowadza się do niej natomiast dobrej tłuszcze, w tym tłuszcze zwierzęce (chociażby z masła, tłustego nabiału czy jajek). Warto zadbać aby tłuszcze te pochodziły ze źródeł wysokiej jakości, chociażby hodowli ekologicznych. Jak źródła tłuszczów roślinnych popularne są oliwki, awokado czy orzechy.

Zalety diety ketogenicznej.

Wiele osób, które przeszły na dietę ketogeniczną zaczyna tracić na wadze. Wynika to z wielu czynników, między innymi z tego, że ciała ketonowe hamują apetyty. Pamiętajmy jednak, że nie ma diet cud, jeśli będziemy jeść za dużo w stosunku do naszego zapotrzebowania, będziemy tyć. Osoby na tej diecie zgłaszają również zahamowanie lub cofnięcie się problemów z tarczycą, poziomem cukru we krwi czy skórnych.

W medycynie dieta ketogeniczna stosowana jest w leczeniu lekoopornej padaczki u dzieci, a także zespołu Retta, Draveta czy stwardnienia guzowatego. Wspomaga również proces leczenia w schorzeniach takich jak autyzm, choroba Parkinsona czy Alzheimera.

Dieta ketogeniczna jest dietą restrykcyjną dlatego należy prowadzić ją ostrożnie, a w razie jakichkolwiek chorób, regularnie się badać i pozostawać pod opieką lekarza. Może nam ona jednak przynieść wiele dobrego jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here