Zimą najbardziej brakuje nam w kuchni smaku soczystych i świeżych warzyw oraz owoców. Na te ostatnie, aby były najsmaczniejsze, należy poczekać do lata. Na szczęście wiosną pojawiają się już pierwsze warzywa, którymi możemy urozmaicić swoją dietę. Nowalijki są szczególnie ważne dla osób odżywiających się według zasad diety paleo. Dostarczają energii na cały dzień oraz wielu potrzebnych witamin i minerałów.

Na co należy zwrócić uwagę podczas kupowania nowalijek?

Przede wszystkim należy wybierać warzywa, które nie mają przebarwień, pleśni i śladów gnicia. Jeżeli kupujemy rzodkiewkę lub sałatę powinniśmy dokładnie obejrzeć ich liście. Powinny wyglądać zdrowo i nie być za bardzo przerośnięte. Zbyt duża wielkość może być skutkiem nadużycia związków azotowych. Stosuje się je w szklarniach do nawożenia, aby przyspieszyć wzrost nowalijek. Dlatego też przed zjedzeniem należy je dokładnie umyć w zimnej wodzie.

Wiosenne warzywa, po które warto sięgnąć:

  1. Szparagi

W polskich sklepach i na bazarach najczęściej możemy je spotkać w zielonym kolorze, który uzyskują dzięki promieniom słońca. Białe szparagi swój kolor zawdzięczają sposobowi uprawy – rosną w glebie, bez dostępu do światła. Szparagi są zbierane wiosną, gdy osiągną ok. 7 cm długości. Nie są wysokokaloryczne – garść tych warzyw dostarcza nam zaledwie ok. 45 kalorii. Są bogate w witaminy C, B, K i A oraz kwas foliowy, którego odpowiedni poziom w organizmie chroni nas przed anemią. Świetnie smakują pieczone lub gotowane. Należy zwracać uwagę, aby szparagi w jednym daniu były podobnej średnicy. W innym przypadku część z nich mimo obróbki termicznej może pozostać surowa. Ważne, aby szparagi zjeść niedługo po zakupie, gdyż w innym przypadku mogą zdrewnieć.

  1. Cebula dymka

Znana dobrze w polskiej kuchni ze swoich działań leczniczych i antyoksydacyjnych. Jej spożywanie zapobiega chorobom układu oddechowego. Warto ją jeść w okresie wiosennym, gdy częste zmiany pogody sprzyjają infekcjom, gdyż zawarte w niej flawonoidy i sole potasowe działają przeciwzapalnie. Nie wszyscy wiedzą, że cebula zawiera ponad dwadzieścia substancji czynnych, które wspomagają zahamowanie wzrostu komórek nowotworowych. Oprócz tego zawiera także olejek o właściwościach wykrztuśnych i przeciwgrzybiczych. Warto wybierać cebule, które oprócz zdrowo wyglądających bulw, mają także świeży, jędrny szczypior. Wtedy można wykorzystać do potraw zarówno dół, jak i górę warzywa.

  1. Rzodkiewka

Rzodkiewka jest bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B, witaminy C oraz magnezu. Jej regularne spożywanie przeciwdziała wypadaniu włosów oraz wspomaga pracę wątroby i układu trawiennego. Poleca się ją także osobom, które cierpią na niedokrwistość, gdyż wpływa pozytywnie na procesy krwiotwórcze w organizmie. Nie każdy jest zwolennikiem jej ostrego smaku, jednak warto się do niej przekonać ze względu na właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Jedzenie rzodkiewki likwiduje także zgagę i nadkwaśność żołądka oraz zapobiega niestrawnościom. Istnieje wiele odmian rzodkwi m.in. biała, czarna, czerwona. Najlepiej smakuje surowa, jako jeden ze składników surówek lub dodatek wspomagający smak twarogu i wiosennych kanapek.

Warto wzbogacić swoją dietę wiosną o nowalijki, gdyż zawierają wiele substancji odżywczych. Jeśli jesteś na diecie paleo, wykorzystanie tych wczesnych warzyw pozwoli Ci urozmaicić swój codzienny jadłospis o sezonowe smaki.

Inspirowane: paleocatering24.pl – catering dietetyczny bezglutenowy Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here