Lokata to szansa na pewny zysk dla osób, które posiadają oszczędności. Lokaty są znacznie lepiej oprocentowane niż konta oszczędnościowe, dlatego jeśli nie planujemy w najbliższym czasie korzystać ze swoich środków, warto przeznaczyć je właśnie na lokatę. Banki mają różnorodne ofert i całkiem dobre oprocentowanie, szczególnie dla nowych klientów, których chcą przyciągnąć do swoich produktów.

Na co zwrócić uwagę przy doborze lokaty?

Podstawową kwestią przy doborze lokaty, wydaje się jej oprocentowanie. Im wyższe, tym lepiej, jednak może być to oprocentowanie stałe lub zmienne. Pierwsza opcja jest znacznie korzystniejsza dla klientów banku, ponieważ zawsze wiemy, jakie odsetki otrzymamy od danej kwoty. Przy oprocentowaniu zmiennym jest znacznie większe ryzyko, że lokata może się nie opłacać, z drugiej jednak strony, oprocentowanie może się nagle zwiększyć – ciężko jest to przewidzieć. Przy doborze lokaty liczy się także to, czy musimy w banku posiadać dodatkowy produkt, taki jak konto czy karta kredytowa – czasem dzięki temu można otrzymać atrakcyjne oprocentowanie, jednak samo prowadzenie konta wiąże się z dodatkowymi opłatami i niekoniecznie się opłaca. Klienci muszą uważać na tego typu oferty i dokładnie czytać warunki umowy, zanim ją podpiszą.

Warunki stawiane przez bank

Przy doborze lokaty bankowej, warto zwracać uwagę na warunki, jakie dyktuje klientowi bank. Z pewnością korzystną opcją jest możliwość przedterminowego zerwania lokaty, przy którym klient może w najgorszym razie utracić tylko odsetki. Warto również zwracać uwagę na czas trwania lokaty – coraz większa liczba banków proponuje atrakcyjne oprocentowanie również dla produktów przeznaczonych na maksymalnie kilka miesięcy. Dzięki temu mobilność środków jest znacznie większa niż przykładowo na lokatach trwających 12-24 miesięcy. Zamrożenie środków na dłuższy czas musi być decyzją przemyślaną – nie każdy klient jest gotowy na takie warunki, szczególnie że wśród różnorodnych ofert na rynku obecnie można dowolnie wybierać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here