Uprawa roślin metodą indoor wymaga stworzenia odpowiednich warunków. Odtworzenie ich w growboxie możliwe jest dzięki kilku niezbędnym akcesoriom, takim jak lampy do roślin czy wentylator. Bardzo istotnym elementem dobrej uprawy indoor jest odpowiednie podlewanie oraz nawożenie roślin.

Jaka woda jest odpowiednia do podlewania uprawy?

Jeżeli ktoś używa wody z kranu do podlewania uprawy w growboksie powinien być ostrożny. Woda z wodociągów miejskich jest niestety często chlorowana. Obecność chloru ma bardzo negatywny wpływ na rośliny. Korzystne jest, aby przed podlaniem woda mogła odstać. Pozwoli to na odparowanie chloru. Wskazane jest również, aby woda, której używa się do podlewania roślin w namiotach uprawowych miała temperaturę zbliżoną do temperatury otoczenia. Ważne jest także pH wody do podlewania. Zakres optymalny to 5,8 – 6,3. Przed dokonaniem pomiaru trzeba zaopatrzyć się w specjalny miernik pH. Poziom pH można wyregulować za pomocą regulatorów pH. Takie regulatory w bardzo dobrej jakości produkuje holenderska firma Plagron. Warto pamiętać, że istnieją też specjalne filtry odwróconej osmozy dzięki, którym można dodatkowo zmiękczyć i oczyścić wodę.

Jak często podlewać?

Odpowiednie podlewanie roślin wymaga wprawy. Jednym ze sposobów jest podnoszenie doniczki po podlaniu jej wodą i zapamiętanie, ile waży. Następnie po pewnym czasie można podnieść ją ponownie. Jeżeli okaże się, że doniczka jest lżejsza, oznacza to, że nadszedł czas na kolejne podlanie uprawy. Obserwowanie liści rośliny to również skuteczna metoda na określenie, czy czas ją podlać. Poza tym możliwe jest obserwowanie gleby, w celu dokonania oceny, czy nie jest ona zbyt sucha. Jeśli zależy nam na utrzymaniu stabilnych warunków, warto pomyśleć o zakupie higrometru, który pozwoli ocenić wilgotność gleby w doniczce.

A może nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to metoda podlewania uprawy indoor, która umożliwia systematyczne odżywianie roślin. W sklepach z produktami dla posiadaczy uprawy indoor zakupić można zestawy nawadniające rośliny metodą kropelkową. Korzystając z tego typu produktu, można stale kontrolować poziom dostarczanej wody lub zalewy nawozowej. W zależności od zestawu, można znaleźć takie modele, które dobrze współpracują z prostymi programatorami czasowymi. Niektóre systemy, dzięki specjalnym sensorom, mogą samodzielnie rozpoznać, kiedy należy podlać roślinę.

Podsumowanie

Podobnie jak w wypadku uprawy na zewnątrz, uprawa indoor wymaga odpowiedniego odżywiania roślin. Growboxy ułatwiają uzyskanie i utrzymanie optymalnych warunków do rozwoju roślin. Jedną z podstawowych czynności, o które trzeba zadbać, jest regularne podlewanie upraw. Należy sprawdzić, jakie parametry wody będą odpowiednie do podlewania uprawianych gatunków oraz – najlepiej dzięki własnej obserwacji – ustalić, jak często podlewać rośliny. Rozwiązaniem mogą być również systemy do automatycznego nawadniania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here