Piana poliuretanowa nazywana potocznie pianą PUR to nowoczesny sposób ocieplania poddaszy. Dobrze wykonana izolacja natryskowa może wytrzymać długie lata, a do tego wykazuje znacznie lepsze właściwości niż popularna wełna czy styropian. Warto bliżej poznać zalety ocieplania poddaszy pianą poliuretanową, która cieszy się coraz większą popularnością.
Szybkie ocieplanie poddaszy
Piana PUR wybierana jest coraz częściej przez osoby, którym zależy na wykonaniu szybkiej izolacji termicznej, która wyróżnia się doskonałymi właściwościami. Piana PUR nakładana jest na poddasze specjalnymi agregatami, stąd jej nazwa – izolacja natryskowa. Świetnie przylega do powierzchni poddasza dzięki swojej elastyczności, a do tego można ją nakładać nawet we wnętrzach pełnych nierówność, skosów i zakamarków. Doświadczona ekipa jest w stanie wykonać kompleksową izolację termiczną poddasza w ciągu jednego dnia, czego po prostu nie da się dokonać, wybierając popularną wełnę.
Jakie są zalety izolacji natryskowej?
Piana poliuretanowa zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną, dzięki czemu zapobiega uciekaniu ciepła z wnętrza domu i pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, a w lecie zabezpiecza poddasze przed nadmiernym nagrzewaniem. Mimo tego, że piana PUR świetnie izoluje, jednocześnie jest paroprzepuszczalna. Oznacza to, że pozwala podłożu oddychać, jednocześnie nie pochłaniając wody – tym samym nie powoduje wzrostu poziomu wilgoci. Dzięki temu nadaje się do wykorzystania w domach, w których przebywają małe dzieci oraz alergicy. W przeciwieństwie do wełny czy styropianu, piana poliuretanowa nie jest dobrym miejscem do bytowania chorobotwórczych bakterii i grzybów, które następnie krążą w powietrzu wewnątrz domu i są wdychane przez mieszkańców.
Czy piana PUR ma wady?
Piana PUR ma jedną zasadniczą wadę – jest droższa niż wełna mineralna lub styropian. Wydatek jednak z czasem może się zwrócić, ponieważ odpowiednie ocieplenie pozwala na zredukowanie strat ciepła – tym samym domownicy mają niższe rachunki za ogrzewanie. Mimo wszystko, podczas wykonywania ocieplenia trzeba zapłacić za nią nieco więcej niż przy wyborze tradycyjnej metody ocieplania wnętrz.