Żyjemy w czasach, gdy powszechnie wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Mimo sceptycznego podejścia wielu osób stają się one stałym elementem naszej codzienności. Czasem więc tam, gdzie jeszcze kiedyś byłoby szkło, dziś znajduje się płyta plexi. Czy wiesz, jak ją odkryto i w jaki sposób dziś jest otrzymywana? Dowiedz się tego z dzisiejszego wpisu!

Pleksi przezroczysta – czym dokładnie jest?

Pleksi to potoczne określenie na organiczne szkło akrylowe. Jest to przezroczyste tworzywo sztuczne, które dziś występuje w obrocie pod różnymi nazwami handlowymi. Najpopularniejsze z nich to właśnie „plexi” lub „pleksa”. Pod względem chemicznym pleksi przezroczysta to poli(metakrylan metylu). Należy więc do grupy polimerów, czyli substancji chemicznych o dużej masie cząsteczkowej, które składają się z wielokrotnie powtórzonych jednostek. Pierwszy raz pleksi przezroczysta została uzyskana wiele lat temu, w latach 30-tych XX wieku. Dokonali tego dwaj brytyjscy chemicy, Rowland Hill i John Crawford. Pracując niezależnie od nich, w podobnym czasie takiego odkrycia dokonał też niemiecki chemik Otto Rohm. Z ich pracy korzystamy do dziś. Płyta plexi, początkowo wykorzystywana głównie w pojazdach militarnych, jest obecnie powszechnie spotykana w przemyśle.

Płyta plexi – otrzymywanie i najważniejsze właściwości 

Jeśli chodzi o sam polimetakrylan, można otrzymać go w postaci krystalicznej lub w formie polimeru bezpostaciowego. Następnie pozostaje jeszcze najważniejsza kwestia czyli uformowania z nich płyt. Można to robić za pomocą ustnika, a także przez wyciskanie granulatu na specjalnych wałkach. Istnieje też inny sposób produkcji poprzez polimeryzację w blokach. W zależności od techniki płyta plexi będzie miała cechy płyty ekstrudowanej lub wylewanej. Ich wspólną cechą jest jednak na pewno duża (sięgająca nawet 92%) przepuszczalność światła. Pleksi przezroczysta może więc zastąpić szkło w wielu miejscach. Nie stosuje się jej jednak zbyt często zamiast szklanych szyb okiennych, gdyż dość łatwo może ulec zarysowaniu i stracić na estetyce. Do zalet plexi należy natomiast zdecydowanie łatwość obróbki i wytrzymałość na wysokie temperatury (dopiero w 115 stopniach Celsjusza płyta plexi mięknie). Ponieważ pleksi przezroczysta nie żółknie pod wpływem promieni słonecznych, stosowana jest często w roli pokrycia dachowego szklarni czy przystanków. Z pewnością też jej popularność będzie wciąż się zwiększać, a być może za jakiś czas technika produkcji zostanie jeszcze bardziej udoskonalana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here