Wybór właściwej drukarki do biura może być problematyczny ze względu na ogromną ilość produktów znajdujących się na rynku. W ofertach producentów dominują urządzenia atramentowe, laserowe oraz wielofunkcyjne. Warto poznać podstawowe cechy różnych typów, żeby ustalić, która będzie najbardziej odpowiadała potrzebom naszego biura.

Rodzaje drukarek:

  1. Drukarki igłowe działają na podobnej zasadzie jak dawne maszyny do pisania. Igły uderzają w taśmę barwiącą, a ta odciska na papierze ślad w postaci druku. Materiały eksploatacyjne to taśma barwiąca i specjalny cienki papier samokopiujący z rowkowym wykończeniem, który ułatwia przesuwanie papieru w drukarce. Druk jest bardzo szybki, ale niskiej jakości. Wykorzystywane są w firmach do drukowania na papierze samokopiującym, przede wszystkim do drukowania faktur.
  1. Drukarki atramentowe posiadają głowicę z kartridżami, które przesuwają się na szynie z lewej strony kartki na prawą. Podczas tego ruchu głowica wytryskuje z kartridża mikroskopijne ilości tuszu. Druk przebiega linia za linią. Po wyjęciu kartki nadruk jest wilgotny i może się rozmazywać. Sprawdzają się w sytuacjach, gdy nie zależy nam na dużej ilości drukowanych stron, ani na szybkości wydruku i musimy mieć również wydruki w kolorze. Koszt szybko zużywających się kartridżów może bardzo szybko przewyższyć koszt zakupu drukarki.
  2. Drukarki laserowe działają na podobnej zasadzie jak kserokopiarki. Toner z kasety przenoszony jest na papier za pomocą światłoczułego wałka, który w chwili uruchomienia drukarki zostaje naelektryzowany. Promień lasera powoduje usunięcie ładunku elektrycznego tylko z naświetlonych punktów wałka. Różnice ładunku elektrycznego sprawiają, że określone punkty wałka przenoszą albo nie przenoszą tonera na papier. Toner jest następnie utrwalany termicznie na papierze. Pozwalają na szybki i trwały wydruk w dużej rozdzielczości. Toner zużywa się dużo wolniej niż atrament, a na rynku są dostępne dobrej jakości tańsze zamienniki tonerów oryginalnych, dzięki czemu eksploatacja znacznie mniej kosztuje. Urządzenia te pracują głośniej, zużywają więcej prądu i niekorzystnie jonizują powietrze. Do niedawna mogły one drukować tylko w odcieniach szarości. Bardziej energooszczędną ich modyfikacją są drukarki, w których światło lasera zastępuje ruchoma listwa LED.
  3. Drukarki termiczne działają podobnie jak drukarki igłowe, ale nie wymagają żadnych taśm barwiących. Druk następuje na specjalnym papierze termicznym, który ciemnieje pod wpływem ciepła emitowanego przez głowicę termiczną z matrycą igieł. Druk jest szybki i cichy, ale wydruk z czasem zanika pod wpływem światła słonecznego i temperatury. Ten typ druku wykorzystują kasy fiskalne i drukarki cen, gdyż nie zależy nam na trwałości ani jakości wydruku. Są to urządzenia niewielkie i przenośne. Podobnie działają drukarki termotransferowe, z tym że druk odbywa się na zwykłym papierze przy pomocy kalki barwiącej, która przenosi barwnik na papier pod wpływem ciepła. Wydruki z nich są trwałe i dobrej jakości, ale znacznie droższe. Używają ich np. agenci ubezpieczeniowi, którzy muszą wydrukować dokumenty w domu klienta.
  4. Urządzenia wielofunkcyjne łączą w sobie cechy drukarki, kserokopiarki i skanera, Mogą występować w wersji atramentowej lub laserowej.

Którą drukarkę wybrać?

Przed wyborem właściwej drukarki trzeba zastanowić się, do jakich celów będzie służyć, ile komputerów chcemy z nią połączyć i jak intensywnie będzie użytkowana. Przy dużej liczbie drukowanych stron ważniejszy od ceny samej drukarki będzie koszt zakupu materiałów eksploatacyjnych. W większych biurach sprawdzą się urządzenia o dużej wydajności i niskich kosztach eksploatacji. Bezprzewodowe połączenie umożliwia wydruk dokumentów i materiałów opracowanych na kilku komputerach. W przypadku niewielkich biur dobrym rozwiązaniem może być zakup urządzenia wielofunkcyjnego.

źródło: idealnebiuro.pl – niszczarki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here