Garnitur to element garderoby, który musi znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Nawet panowie, którzy na co dzień preferują bardziej swobodny styl, potrzebują garnituru, którzy przyda się na ważne okazje, wymagające eleganckiego wyglądu. Męski garnitur musi być idealne dobrany, w przeciwnym razie nie będzie wyglądał efektownie. Wybór musi być starannie przemyślany, warto przymierzyć kilka modeli i wybrać taki, który będzie podkreślał atuty, a maskował mankamenty urody.
Na co zwracać uwag, wybierając męski garnitur.
Garnitur męski o nie bluza, nie da się go kupić bez dokładniej przymiarki. Składa się z co najmniej dwóch części, dlatego zarówno marynarka, jak i spodnie muszą idealnie leżeć. Wybierając fason, nie można jedynie podążać za modą, ponieważ nie każdy mężczyzna będzie dobrze wyglądał w marynarce czy spodniach, które są aktualnie trendy. Kupując męski garnitur, należy dobrać go do typu sylwetki. Zupełnie inny model będzie pasował panom krępym, inny wysokim i szczupłym. W sklepie Dastan profesjonalni sprzedawcy doradzą i wskażą odpowiednie modele.
- Panowie tędzy, o postawnej sylwetce dobrze będą wyglądać w marynarce o szerokich klapach. Spodnie powinny być luźne, nie mogą opinać się nogach, bo będą nie tylko mało efektowne, ale i niewygodne. Dobrze będą wyglądać spodnie, których nogawka ulega zwężeniu poniżej kolana.
- Panowie szczupli powinni wybrać marynarki o węższych klapach, które nie zaburzą proporcji sylwetki. Spodnie mogą być wąskie, ale nie mogą być obcisłe. Szczupła sylwetka dobrze będzie wyglądać w wąskiej, lekko zwężanej w talii marynarce. Wysoki pan może wybrać spodnie z niższym stanem, z mankietami, które wyrównają proporcje sylwetki.
- Niscy mężczyźnie powinni wybrać wyszczuplające marynarki o wąskich rękawach, które optycznie będą wydłużały sylwetkę. Spodnie nie mogą być zbyt szerokie, ponieważ będą psuć efekt wizualny. Niscy mężczyźni lepiej będą wyglądać w spodniach bez mankietów.
Podstawowe zasady doboru garnituru
Jednym z elementów garnituru jest marynarka. Specjaliści ze sklepu Dastan radzą, aby była dość długa, powinna zakrywać większą część pośladków lub dzielić męską sylwetkę na pół. Ważne, aby miała odpowiednio długie rękawy, które nie będą zasłaniać mankietów koszuli. Marynarka nie może krępować ruchów, musi zapewniać swobodę. Kolejnym ważnym elementem są spodnie garniturowe. Bardzo ważna jest długość. Obecnie zaleca się, aby spodnie sięgały do górnej części cholewki buta, a tylko w przypadku, gdy spodnie są szerokie, nogawki powinny opierać się na bucie.
Kolor i tkanina garnituru
Panowie, którzy posiadają tylko jeden garnitur, powinni postawić na uniwersalność. Strój musi pasować na różne okazje. Najlepiej sprawdzą się ciemne kolory, np. grafit, granat lub szarość. Uniwersalny, męski garnitur powinien być wykonany z wysokiej jakości tkaniny, np. wełny, o średniej grubości. Taki garnitur sprawdzi się w każdej sytuacji, zarówno latem, jak i zimą. Panowie, którzy wolą mieć kilka garniturów, mogą wybrać modele letnie i zimowe, mniej i bardziej oficjalne.
Dodatki – ważne dopełnienie męskiego garnituru
Oprócz garnituru, niezbędne są dodatki. Potrzebne są krawaty, koszula, pasek, skarpetki i eleganckie półbuty, który sprawią, że mężczyzna będzie wyglądał elegancko i z klasą. Skarpetki powinny zakrywać łydki, najlepiej, aby były w takim samym kolorze, co spodnie. Na specjalne okazje świetne nadają się krawaty z jedwabiu, w stonowanych kolorach, zaś na co dzień lepiej sprawdzą się krawaty z wełny, w żywych barwach. Ważne są spinki, które dodają stylizacji klasy, oryginalności i nonszalancji. Czasem wystarczy zmienić jeden dodatek, a męski garnitur nabierze zupełnie innego charakteru.
Wybierając idealny garnitur, należy zwrócić uwagę, aby w każdym miejscu na ciele materiał dobrze się układał. Nie powinny pojawiać się zgięcie, które psuję efektu wizualny. Wybór męskiego garnituru nie jest łatwy, ale warto poświecić trochę czasu i wybrać model podkreślający męską urodę, dodający klasy i szyku.