Skaling jest to zabieg  polegający na usuwaniu z powierzchni zębów kamienia. Wykonuje się go za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak skaler ultradźwiękowy lub ręczny. Kamień nazębny określany jest mianem płytki nazębnej, która uległa procesowi mineralizacji. Powstaje on w wyniku zmieszania śliny, bakterii oraz rozmaitych produktów przemiany materii, które nie zostały usunięte podczas szczotkowania zębów. Kamień nazębny w początkowym stadium prowadzi do podrażnienia i obniżania dziąseł. Z czasem może jednak skutkować utratą zębów. Z tego powodu regularne usuwanie kamienia pozwoli na zachowanie zdrowego i pięknego uzębienia na długie lata.

Jak często należy wykonywać skaling zębów?

Częstotliwość zabiegu wynika przede wszystkim z indywidualnych predyspozycji do odkładania się kamienia na naszych zębach. Bardzo duży wpływ ma na to również ilość substancji mineralnych znajdujących się w ślinie oraz w posiłkach, które spożywany na co dzień. Krzywe zęby w szczególności sprzyjają procesowi nawarstwiania się kamienia, dlatego w takim przypadku zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest szczególnie ważne. Dentyści zalecają usuwanie kamienia raz do roku, ale w niektórych przypadkach będzie to konieczne znacznie częściej.

Przeciwwskazania do wykonania skalingu

Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu usuwania kamienia nazębnego. W przypadku opryszczki konieczne będzie przeniesienie wizyty w gabinecie dentystycznym na inny termin. W sytuacji, gdy pacjent ma problemy kardiologiczne, przed zabiegiem musi zastosować profilaktykę antybiotykową. Wszczepiony rozrusznik serca nie jest przeszkodą do wykonania skalingu, ale należy bezwzględnie poinformować o tym fakcie lekarza. Warto zaznaczyć, że specjalistyczne usuwanie kamienia można przeprowadzać również u dzieci.

Gdzie wykonać skaling?

Usuwanie kamienia nazębnego może być wykonywane przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną specjalizująca się w tego typu zabiegach. Jeżeli warstwa kamienia nie jest duża, czas zabiegu wyniesie ok. 30 minut. U pacjentów z grubą warstwą zmineralizowanej płytki nazębnej skaling może zostać rozłożony na kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Pełne czyszczenie zębów, czyli takie, gdzie dodatkowo wykonywane jest również piaskowanie oraz lakierowanie, trwa zwykle godzinę. Bezpośrednio po zabiegu lekarz poinformuje nas, w jaki sposób zadbać o higienę zębów, aby efekty skalingu były długotrwałe.

Krwawienie oraz ruszanie się zębów po zabiegu

W niektórych przypadkach bezpośrednio po wykonanym zabiegu pacjenci uskarżają się na krwawienie dziąseł. Jest to zjawisko całkowicie normalne, ponieważ w trakcie usuwania kamienia dziąsła ulegają podrażnieniu. Nawet podczas krwawienia, które po kilku dniach od skalingu powinno ustąpić, nie należy zapominać o dokładnym szczotkowaniu zębów. 

Czasami pacjenci po usunięciu kamienia narzekają na ruszanie się zębów w szczęce. Niestety po skalingu zęby mogą stać się rozchwiane, gdyż nie mają już podparcia w postaci zmineralizowanej płytki nazębnej. W takiej sytuacjach należy bezwzględnie udać się do lekarza, który specjalizuje się w chorobach przyzębia.

Usuwanie kamienia w gabinetach dentystycznych jest zabiegiem bezpiecznym, bezbolesnym i dającym trwałe efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here