Zalane mieszkanie może przydarzyć się każdemu z nas. Wystarczy, że sąsiad albo ktoś z domowników zostawi odkręconą wodę, jakiś sprzęt domowy ulegnie awarii lub pęknie rura. Przyczyną zalania może być także akcja gaśnicza straży pożarnej np. w przypadku pożaru w sąsiednim lokalu. W takich wypadkach bardzo ważne jest podjęcie określonego działania, które ma na celu jak największe zminimalizowanie skutków zalania. Warto także zdecydować się na usługi firm, które zajmują się profesjonalnym osuszaniem mieszkania

Co robić po zalaniu mieszkania?

Zalanie mieszkania może spotkać każdego z nas. Aby zminimalizować jego przykre konsekwencje, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim pierwszym krokiem powinno być niezwłoczne ustalenie przyczyny problemu i w miarę możliwości jej usunięcie. Następnie powinno się podjąć wszelkie możliwe działania, pozwalające uniknąć kolejnych uszkodzeń i zniszczeń. Kolejnym działaniem powinno być udokumentowanie szkód i jak najszybszy kontakt z ubezpieczycielem, który poinstruuje jakie należy podjąć działania w drodze do uzyskania ubezpieczenia. Jeżeli winnym zalania jest sąsiad, trzeba wspólnie z nim sporządzić specjalny protokół dotyczący strat. Po oszacowaniu skutków powodzi i dopełnieniu wszystkich formalności można przejść do naprawiania powstałych szkód. 

Osuszanie mieszkania – najważniejsze informacje

Zalanie mieszkania może się wiązać ze sporym wydatkiem. Wiele osób może uważać, że wystarczy wytrzeć wodę, która jest widoczna np. na podłodze oraz przewietrzyć lokal, otwierając wszystkie okna i zwiększyć temperaturę. Jednak w momencie zalania woda mogła dostać się np. w głąb podłogi czy ścian, mogła także uszkodzić sufit. Pozostawienie jej bez specjalistycznego osuszania może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Przede wszystkim wilgoć jest doskonałym środowiskiem do rozwoju pleśni i innych szkodliwych bakterii. Ponadto jeżeli ściany nie zostaną osuszone bardzo możliwe jest uszkodzenie termoizolacji. Dlatego warto zdecydować się na usługi firm, które profesjonalnie osuszają mieszkania, nawet do najgłębszych warstw fundamentów. 

Usługi firm zajmujących się osuszaniem – na co zwrócić uwagę?

Firmy zajmujące się osuszaniem mieszkań przede wszystkim posiadają najważniejszą wiedzę dotyczącą postępowania z podłoga i murami w razie zalania, a także posiadają odpowiedni sprzęt. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ich usług. Ponadto specjaliści mogą ocenić stan zwilgocenia ścian i ustalić przyczyny wystąpienia wilgoci, jeżeli nie jest on wiadomy na pierwszy rzut oka. 

Decydując się na usługi danej firmy warto upewnić się jakimi możliwościami ona dysponuje i jakie usługi świadczy. Najlepiej jest wybrać specjalistów, którzy proponują jak najbardziej kompleksowe oferty osuszania. Oprócz dokładnego osuszania podłóg, murów i fundamentów, powinni także sprawdzać stan wilgotności, odgrzybiać oraz usuwać pleśń. Bardzo ważna jest też możliwość odtwarzania zepsutej i uszkodzonej izolacji. Przeglądając oferty dobrze jest także sprawdzić jak duże doświadczenie posiada dana firma, ile lat funkcjonuje na rynku i jakie są opinie klientów na jej temat. Ważni są też fachowcy, którzy dokonują wszelkich czynności i  atesty oraz certyfikaty, które posiadają. Dzięki temu klient może mieć pewność, że decyduje się na sprawdzone i profesjonalne usługi. Warto też upewnić się, czy w danym wypadku firma wystawia gwarancję. 

Zalanie mieszkania może spotkać każdego. Dobrze jest wiedzieć, jak postępować w takim wypadku, aby najbardziej zminimalizować szkody. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here