W układach sprężonego powietrza często stosuje się dwa rodzaje separatorów — separatory cyklonowe i separatory wodno-olejowe. Urządzenia ta mają różne funkcje w układzie. Czym się różnią i do jakich zadań są wykorzystywane?

Separator cyklonowy — jeden z podstawowych elementów uzdatniania sprężonego powietrza

Separatory cyklonowe są urządzeniami przeznaczonymi do wstępnego uzdatniania sprężonego powietrza. Separatory cyklonowe zaskakują skutecznością działania — zapewniają eliminację nawet do 99 % zanieczyszczeń, w tym w szczególności wody. W rezultacie separatory cyklonowe skutecznie zabezpieczają instalację, maszyny i narzędzia pneumatyczne przed negatywnym działaniem wilgoci, w tym redukują ryzyko korozji. 

Jak działa separator cyklonowy? Urządzenie wykorzystuje siłę odśrodkową, która powstaje podczas wprowadzenia sprężonego powietrza w ruch wirowy wewnątrz separatora cyklonowego. W rezultacie od sprężonego powietrza oddziela się kondensat, który jest mieszaniną wodno-olejową w przypadku sprężarek olejowych lub wodą z zanieczyszczeniami stałymi w przypadku kompresorów bezolejowych. 

Separatory cyklonowe montowane są za sprężarką i wykorzystywane są do usuwania wilgoci, która skondensowała się w wyniku schłodzenia medium roboczego w chłodnicy końcowej kompresorów. Zdarza się, że instalowane są także w ciągu rurociągów, gdzie odpowiadają za usunięcie skroplin pojawiających się na instalacji. 

Warto dodać, że separatory cyklonowe muszą być wyposażone w spusty kondensatu, które pozwalają na odprowadzenie mieszaniny z układu. Warto podkreślić, że w układach stosuje się pływakowe spusty kondensatu i elektroniczne spusty kondensatu sterowane pojemnościowo. Zaletą tych ostatnich jest działanie, które nie powoduje strat sprężonego powietrza. 

Atutem separatorów cyklonowych jest prosta konstrukcja, dzięki której urządzenia mają wysoką żywotność i generują niskie ryzyko awarii. 

Separatory wodno-olejowe — do czego służą?

Separatory wodno-olejowe są częścią układu gospodarki kondensatem będącym pochodną wytwarzania i uzdatniania sprężonego powietrza. Separatory woda-olej służą do minimalizowania zawartości wody w kondensacie. Warto podkreślić, że w sprzyjających warunkach, szczególnie przy wysokiej wilgotności powietrza układy sprężonego powietrza generują dużą ilość kondensatu. Instalacja o wysokiej wydajności przy warunkach wysokiej temperatury i wilgotności może wytwarzać

 nawet 1 m3 kondensatu dziennie. Warto dodać, że kondensat wodno-olejowy nie może być odprowadzony bezpośrednio do kanalizacji. Polskie przepisy dopuszczają odprowadzanie do kanalizacji cieczy o zawartości maksymalnie 15 mg węglowodorów ropopochodnych (oleju) na 1 litr wody. Normy te wymuszają uzdatnianie kondensatu do poziomu nieczyszczeń określonego w przepisach. 

To właśnie separatory cyklonowe wykorzystywane są do odseparowywania wody o zawartości zanieczyszczeń olejowych nieprzekraczających wskazanych poziomów węglowodorów ropopochodnych. Warto dodać, że kondensat wodno-olejowy składa się głównie z wody (nawet do 99%). Oddzielenie dużej jej części od kondensatu pozwala zasadniczo zmniejszyć nie tylko pojemność przechowywanego kondensatu, ale również obniżyć koszty jego utylizacji, którą zajmują się specjalistyczne firmy. 

Przy wyborze separatora wodno-olejowe warto zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju kondensatu są przeznaczone. Separatory wodno-olejowe mogą być dedykowane do oddzielania olejów mineralnych, syntetycznych, jak i wysoko zemulgowanych kondensatów pochodzących ze sprężarek tłokowych. 

źródło: Czemar sprężarki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here