Ulice polskich miast stają się coraz bardziej zakorkowane, dojazd do pracy czy do domu w tak zwanych godzinach szczytu często wiąże się z przesiedzeniem w aucie nawet dłużej niż godziny. Z pomocą przychodzą jednak jednoślady. Zwinne i szybkie, mogą z łatwością uniknąć korków – motocykle wpisały się już na stałe w miejski krajobraz. Co trzeba wiedzieć, by kupić swój pierwszy model? Jak wybrać ten najodpowiedniejszy?

Masa i wysokość kanapy 

Kupując pierwszy motocykl w życiu, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry – tzn. wagę pojazdu oraz wysokość kanapy. Choć na pierwszy rzut oka wydają się najmniej istotne, to jednak jeśli motocykl będzie dla nas zbyt ciężki, manewrowanie będzie znacznie utrudnione, jazda po zakorkowanej ulicy nie będzie przyjemna, a raczej niebezpieczna i męcząca. Podobnie sprawa ma się z kanapą, jeśli będzie zbyt wysoka – możemy mieć problem z hamowaniem, nawet jadąc z mniejszą prędkością. Dlatego początkującym motocyklistom często poleca się modele lekkie, tj. Honda XL700V o masie 221 kg z kanapą o wysokości 830 mm – takie parametry sprawiają, że świetnie sprawdzi się w mieście, a przy tym – jest to model oszczędny. Jeśli interesuje nas nowszy model Hondy, warto postawić na CB125R Neo Sports Café, który został stworzony specjalnie z myślą o początkujących motocyklistach.

Rodzaj motocykla

Kolejnymi rzeczami, nad którymi warto się dokładnie zastanowić są nawierzchnie, po których  zwykle będziemy jeździć, przewidywane przez nas średnie długości trasy oraz pozycja, w jakiej najwygodniej nam prowadzić pojazd. Wybrać możemy spośród komfortowych chopperów lub cruiserów – są to motocykle turystyczne, ich silniki są zwykle spokojniejsze, a kanapy wygodne i obszerne, co sprawia, że nawet długie trasy nie będą zbyt męczące. Jeśli jednak interesuje nas motocykl szybszy od skutera, a poruszać będziemy się jedynie po mieście – warto pomyśleć o nabyciu motocykla typu naked albo supermoto. Cechują się mniejszą pojemnością, ale sprawdzą się świetnie przy codziennych trasach z domu do pracy.

Pojemność silnika 

Znając już idealną dla nas wagę motocykla, wysokość kanapy oraz oczekiwania co do długości tras na jakich chcemy się poruszać – przychodzi czas na wybór pojemności silnika. Warto przy tym pamiętać, że osoby poniżej 16 r.ż. mogą poruszać się wyłącznie motocyklami o pojemności do 125 cm i mocy do 11kW (prawo jazdy kategoria A1) – na przykład Hondą BC125F lub Monkey. Po ukończeniu 18 r.ż. możemy pozwolić sobie na nieograniczony wybór pojemności (prawo jazdy kategoria A). Kupując pierwszy motocykl, nie warto jednak od razu wybierać modelu o przyspieszeniu na przykład 2.9 s do 100km/h. Możemy stanowić wtedy zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie, ale także innych jej użytkowników. Choć po uzyskaniu pełnoletności kusić nas mogą mocne, szybkie maszyny, to jednak lepiej jest kupić tę o pojemności 250 czy 500 cm i oswoić się z jazdą, zanim zdecydujemy się na silnik o większej pojemności.

Podsumowanie

Decydując się na zakup pierwszego motocykla, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Sprawdźmy dokładnie, czy wysokość kanapy pozawala nam na stabilne i swobodne oparcie nóg o ziemię oraz czy waga motocykla nie jest dla nas zbyt duża. Pamiętajmy również o kwestiach bezpieczeństwa – wyruszając na drogę musimy pamiętać również o innych użytkownikach ruchu drogowego. Zakup modelu z silnikiem o mniejszej pojemności może okazać się dobrą decyzją.

Źródło: Autowitolin.pl – serwis motocyklowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here