Lato sprzyja rodzinnym wyjazdom na wakacje. Niestety awaria samochodu może przydarzyć się każdemu. Z tego względu niezwykle ważne jest uprzednie nawiązanie kontaktu z profesjonalną firmą świadczącą pomoc drogowa. Wyłącznie specjaliści znający się na swoim fachu i posiadający niezbędne certyfikaty, poświadczające zdobyte umiejętności, są bowiem w stanie szybko naprawić usterkę oraz w przypadku autoholowania zapewnić bezpieczeństwo naszemu pojazdowi.
Pomoc drogowa – zakres usług świadczonych przez pomoc drogową
Pomoc drogowa świadczy usługi związane z holowaniem oraz transportem pojazdów na terenie całego kraju. Zazwyczaj w zakres tego typu oferty wchodzi holowanie wszystkich aut osobowych oraz dostawczych. Ponadto takie przedsiębiorstwa zajmują się transportem maszyn budowlanych i rolniczych, przyczep, dużych naczep czy autokarów. Nierzadko firmy świadczące pomoc drogową podejmują się sprowadzenia auta z zagranicy. Profesjonalna pomoc drogowa jest dostępna przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Natomiast ceny usług uzależnione są od rodzaju awarii oraz odległości, na jaką należy przetransportować dany pojazd.
Bezpieczne autoholowanie – jak powinno wyglądać?
Autoholowanie uszkodzonego pojazdu powinno zostać powierzone firmie specjalizującej się w holowaniu oraz świadczeniu rozmaitych usług drogowych. Podczas realizacji każdego zlecenia firma musi udostępnić sprzęt odpowiedni do wykonania usługi.
Przed przystąpieniem do realizacji usługi, osoby świadczące pomoc drogową powinni przeprowadzić telefoniczny wywiad z poszkodowanym. Na podstawie rozmowy ustalane są bowiem kolejne kroki do tego, by przeprowadzić holowanie pojazdu w bezpieczny i skuteczny sposób.
Przed przystąpieniem do autoholowania należy ocenić czy uszkodzone auto nadaje się do holowania. Przede wszystkim holowany samochód musi posiadać sprawne hamulce, światła oraz układ kierowniczy. Dopiero wówczas można umieścić go na lawecie. Odbywa się to za pomocą specjalnej liny o długości 4-6 m, oznaczonej czerwoną lub żółtą chorągiewką ostrzegawczą. W celu trwałego złączenia pojazdów należy wykorzystać specjalne haki holownicze. Zabronione jest natomiast wykorzystywanie do tego celu zderzaków oraz wahaczy, gdyż mogłoby to stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto pojazd holujący w terenie zabudowanym nie może poruszać się z prędkością większą niż 30 km/h, a w terenie niezabudowanym z prędkością nie większą niż 60 km/h. Holowanie samochodu nie może bowiem stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Z tego względu zaleca się korzystanie z dróg mało uczęszczanych. Holujący bezwzględnie musi mieć włączone światła mijania, a pojazd holowany w tylnej, lewej części przymocowany trójkąt odblaskowy oraz włączone światła pozycyjne w wypadku ograniczonej widoczności.
Każdy, kto w czasie podróży będzie zmuszony do skorzystania z usług firmy zajmującej się holowaniem pojazdów, powinien zdawać sobie sprawę z prawidłowego przebiegu poszczególnych działań. Holowanie uszkodzonego pojazdu jest niebezpieczną czynnością, w czasie której mogą ucierpieć inni uczestnicy ruchu drogowego. Z tego względu firmy świadczące usługi drogowe, muszą posiadać profesjonalny sprzęt niezbędny do wykonania usługi oraz przestrzegać przepisów związanych z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze podczas holowania. Awaria na drodze może przydarzyć się każdemu. Ważne, by w zaistniałej sytuacji posiadać kontakt do sprawdzonej firmy zajmującej się pomocą drogową, która bezpiecznie przetransportuje nasz uszkodzony samochód pod wskazany adres.
Źródło: autoben.pl – autoholowanie Ząbki