Folia termokurczliwa znajduje zastosowanie do pakowania różnego rodzaju produktów zarówno spożywczych, jak też artykułów przemysłowych, puszek, czasopism i wielu innych. Opakowania z takiej folii wykazują wysoką trwałość, folia jest odporna na rozerwanie, dziurawienie czy pękanie, a przy tym wygląda estetycznie.

Jednak aby folia mogła dokładnie przylegać do pakowanego przedmiotu, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej procedury, która umożliwia szczelne zapakowanie, zaś do tego wykorzystywane są specjalne maszyny pakujące w folię termokurczliwą.

Maszyny do automatycznego pakowania w folię termokurczliwą

Takie maszyny, zwane również pakowarkami, mogą być automatyczne bądź półautomatyczne, zazwyczaj przeznaczone są do pakowania różnych formatów. Liderem wśród producentów pakowarek jest włoska firma SMIPACK, która od lat zajmuje wysoką pozycję na rynku. Pakowarki SMIPACK to maszyny najwyższej klasy, pozwalające zapakować w folię termokurczliwą butelki, puszki czy pudełka, są zatem wykorzystywane powszechnie w wielu branżach.

Zaletą pakowarek SMIPACK jest funkcja automatycznego układania paczek, która usprawnia cały proces zarówno w przypadku pakowania pojedynczych paczek, jak też całych pakietów. Do takich urządzeń należą pakowarki z serii ßP802ARV 280R-S, ßP800ARV 230R-P ßP802ARV 280R-P, ßP802ARV 280R-SP.

Charakterystyka maszyn pakujących SMIPACK

Maszyny, służące do automatycznego pakowania SMIPACK to urządzenia ekonomiczne, które producent wyposażył w szereg nowoczesnych rozwiązań, co sprawia, iż ich obsługa jest wyjątkowo nieskomplikowana. Wyposażone są również w wiele istotnych funkcji, jak:

  • pneumatycznie poruszany drążek zgrzewania, który dodatkowo posiada urządzenia zabezpieczające;
  • możliwość cięcia folii przy zimnym ostrzu, również poruszającym się pneumatycznie;
  • umieszczenie rolek na górnych oraz na dolnych owijaczach ze szpuli, co znacznie ułatwia fazę ładowania szpuli;
  • system kontroli Flextron®, który posiada alfanumeryczny panel sterujący LCD z kartą oraz z 16 bitowym mikroprocesorem, w skład którego wchodzi karta mocy, niezależne od siebie karty inwertera oraz moduł sterowania wejścia i wyjścia.

Dzięki innowacyjnemu systemowi, pakowarki SIMPACK mogą zapamiętać aż 20 różnych cykli pracy, umożliwia on również automatyczną kontrolę wysokości drążka oraz regulację prędkości taśm pakowarki, a także pieca.

Ponadto maszyny te wyposażono w szereg innych funkcjonalności, jak licznik sztuk, wykrywanie długości opakowania, a także funkcja kontrolna, która umożliwia wykrywanie nieprawidłowych opakowań. Najważniejszą jednak z funkcji jest możliwość formowania opakowania z automatycznym grupowaniem. Produkty przenoszone są na automatycznej taśmie, a fotokomórka kontroluje ich obecność.

Tunel maszyny pakującej

W maszynach pakujących SMIPACK zastosowano, zależnie od modelu, dwa rodzaje tuneli termokurczenia, a mianowicie jedno- bądź dwukomorowy. Bez względu jednak na rodzaj tunelu, każdorazowo przepływ powietrza, jaki w nim zachodzi, jest regulowany przez niezależne od siebie deflektory. Taśma przenośnikowa tunelu posiada silikonowe drążki, cechujące się wysoką odpornością na temperaturę,  jest również zaopatrzona w środkowy dodatkowy łańcuch, dzięki któremu zapewniona zostaje sztywność taśmy, sprawiająca, iż przemieszczany produkt jest stabilny, a wytworzone opakowanie zwarte, z dokładnie obkurczoną folią. Dzięki temu rozwiązaniu w maszynach pakujących SIMPACK nie występuje również problem rdzewienia drążków, co jest często spotykanym mankamentem pakowaczek, pochodzących od innych producentów. Ponadto, w odróżnieniu od wielu innych maszyn pakujących, w przypadku uszkodzenia jednego drążka nie ma konieczności wymiany całej taśmy, ponieważ drążki można wymieniać pojedynczo. Tunel w maszynach pakujących Simpack posiada ponadto zdolność do samoczynnego wygaszania się, co stanowi kolejną z jego zalet.

Wszystkie pakowarki Simpackzgodne z obowiązującymi europejskimi normami CE, pracują również bardzo ekonomicznie, pozwalając na ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Zastosowanie maszyn pakujących z automatycznym układaniem paczek

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn pakujących z automatycznym układaniem paczek, proces pakowania produktów jest szybki, przebiega sprawnie, nie ma także konieczności sprawdzania każdej paczki, ponieważ maszyny robią to samodzielnie. Nie tylko przyspiesza to cały proces pakowania, ale sprawia, iż wszystkie zapakowane w folię termokurczliwą produkty są doskonale zabezpieczone przed uszkodzeniem.

Obecnie zastosowanie takich nowoczesnych maszyn pakujących pozwala nie tylko usprawnić proces pakowania, ale również stanowi odpowiedź na oczekiwania klientów, którzy pragną otrzymywać wszelkiego rodzaju towary w stanie nienaruszonym. Tego rodzaju maszyny są wykorzystywane w każdej branży, doskonale nadają się do pakowania produktów spożywczych, ale również artykułów przemysłowych czy elektronicznych, a nawet produktów sypkich.

Źródło: Roma Folie – folie do pakowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here