Zakup sprężarki do firmy to zwykle inwestycja na lata. Po czasie może się jednak okazać, że produkcja gazu nie przebiega już tak sprawnie jak dotąd. Dlaczego efektywność pracy sprężarki powietrza spada? Co zrobić żeby utrzymać sprzęt w dobrym stanie technicznym jak najdłużej?

Marnotrawienie energii

Najważniejszym powodem marnotrawienia energii jest praca kompresora w trybie bez obciążeń. W tym trybie pracy urządzenie nie produkuje sprężonego powietrza. Sprężarki śrubowe na biegu jałowym pobierają 20-40% energii, lecz nie wytwarzają powietrza. Taka praca bardzo źle wpływa na wydajność sprzętu.

Pierwszą oznaką problemów z efektywnością pracy jest stosunek godzin przy największym obciążeniu do zsumowanych godzin pracy sprężarki. Takie parametry możemy sprawdzić, jeśli posiadamy sterownik do sprężarki z możliwością konfiguracji sprzętu pod nasze potrzeby. Spadek efektywności pracy może mieć też związek z zasilaniem. Niskie napięcie lub jego zbyt duży spadek podczas uruchamiania urządzenia może powodować zablokowanie wału, co za tym idzie buczenie silnika i kłopoty z efektywnością pracy. W takich przypadkach często zdarza się, że oddając sprężarkę do naprawy w serwisie specjaliści nie odnajdują żadnych problemów. Wtedy mamy pewność, że kłopot jest związany z awarią zewnętrznej linii zasilającej. W takiej sytuacji niezbędne będzie wezwanie służb energetycznych, a problem z efektywnością pracy i marnotrawieniem energii zostanie rozwiązany.

Warunki pogodowe

Sprężarki śrubowe mają problemy z optymalną pracą w niskich temperaturach. Największe ryzyko to kondensacja. Jeżeli para wodna w instalacji sprężonego powietrza zacznie się skraplać, możemy mieć problemy: kondensacja może powodować uszkodzenia mechanizmów wewnętrznych i przeciekanie. W ujemnych temperaturach utrudnione zadanie ma również kompresor. Jeśli temperatura w środku będzie za niska olej zawilgoci się. Efektem tego będzie słabe smarowanie maszyny i większe ryzyko wystąpienia awarii. W sytuacji, w której temperatury spadają do bardzo niskiego poziomu, powstaje nawet ryzyko zamarznięcia instalacji. Spusty kondensatu, przewody czy filtr mogą zamarznąć co przysporzy nam dodatkowych problemów. Aby temu zapobiec, należy wybierać urządzenia z systemem wentylacji, który można przełączyć na układ zimowy. Dzięki temu efektywność pracy nie będzie zaburzona.

Efektywność silnika w Twojej sprężarce

Długotrwałe nadużywanie prądu jest bardzo szkodliwe dla środowiska, w którym żyjemy. Oszczędzać energie powinniśmy wszędzie, także w maszynach energetycznych. Bardzo duży wpływ na efektywność sprężarki ma jej silnik. Mimo, że przez wiele lat nie zwracano uwagi na sprawność silników stopniowo to się zmienia. Według klasyfikacji IEC są cztery klasy sprawności.

  • IE1 – Standard
  • IE2 – Wysoki
  • IE3 – Premium
  • IE4 – Super Premium

Od 2015 roku stosowanie klasy co najmniej IE3 jest obowiązkowe w Europie. Zwiększanie sprawności energetycznej maszyn jest uzasadnione technicznie i ekonomicznie. Energooszczędne silniki przekładają się także na efektywność pracy. Dotychczas nie określono obowiązku stosowania IE4, ale prawdopodobnie w przyszłości będzie to konieczne.

Podsumowanie

Używanie kompresora z silnikiem IE3/IE4 powoduje mniejsze straty energii elektrycznej. Dzięki ograniczeniu produkcji ciepła części urządzenia takie jak: silnik, łożyska i zaciski wytrzymają dłużej. Przy odpowiednio dobranych komponentach sprężarki jej wydajność i moc może ulec znaczącej poprawie. W perspektywie dla nas oznacza to lepsze parametry pracy, mniejsze ryzyko uszkodzeń i zdecydowanie niższe zużycie kilowatogodzin. Powinniśmy zadbać o efektywność i energooszczędność urządzenia ze względu na środowisko i koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo.

Źródło: Bogepolska.pl – sprężarki powietrza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here