„My home is my castle” (mój dom jest moją twierdzą) – mówi stare angielskie porzekadło. Dziś nikt już co prawda zamków nie buduje, ale istota tego stwierdzenia pozostaje wciąż niezmienna. Człowiek pragnie bowiem czuć się bezpiecznie w swoim domu. Kamienne mury zostały jednak skutecznie zastąpione przez nowoczesne, niezawodne rozwiązania ogrodzeniowe.

Rynek ogrodzeniowy w Polsce

Rynek budowlany obejmujący domki jednorodzinne stale się rozwija. Według raportu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z sierpnia 2019 r., w pierwszej połowie ubiegłego roku wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych. Wydano ich bowiem 48 730, co stanowi ponad 5 proc. wzrost w stosunku do I połowy 2018 r. (46 258 pozwoleń) i o 13 proc. w stosunku do I połowy 2017 r. (43 114 pozwoleń). Rozwój budownictwa jednorodzinnego jest wyraźnym sygnałem dla producentów i dystrybutorów ogrodzeniowych, że zainteresowanie ich produktami będzie stale rosło. Bezpieczne ogrodzenie działki to bowiem podstawowy element funkcjonowania każdego domku jednorodzinnego. Ogrodzenie stanowi integralną część zabudowań, bez względu na to, jakie funkcje pełnią. Na rynku dostępne są różne warianty bezpiecznych, trwałych, a jednocześnie niedrogich systemów ogrodzeniowych, począwszy od siatek, przez panele ogrodzeniowe, po ogrodzenia palisadowe.

Siatka ogrodzeniowa – budżetowe bezpieczeństwo
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem zasadniczo jest zastosowanie siatki ogrodzeniowej. Decydując się na tego typu produkt, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na grubość drutu, z którego jest wykonana (im cieńszy drut, tym siatka bardziej elastyczna), podatność na korozję (trwalsza będzie siatka cynkowana) oraz wielkość oczek w siatce. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zastosowanie siatki ogrodzeniowej jest rozwiązaniem najmniej bezpiecznym. Tymczasem sforsowanie jej (np. przez potencjalnego złodzieja) nie jest wcale łatwe z uwagi na elastyczną strukturę i niemożność znalezienia na niej punktu podparcia. Poza tym należy zaznaczyć, że każde ogrodzenie, niezależnie do materiału jego wykonania, tworzy barierę psychologiczną, która jest równoznaczna ze stwierdzeniem „tu wchodzić nie wolno”.

Ogrodzenia panelowe – wysoka jakość za rozsądną cenę
Ogrodzenia panelowe to moduły, które stanowią nieco trwalsze i bardziej estetyczne rozwiązanie. Przede wszystkim cechuje je łatwość montażu. Najczęstsze dostępne na rynku kolory paneli to czerń, grafit, zieleń i brąz. Oprócz wymienionych już parametrów (grubość drutu, ocynkowanie metalu, wielkość oczek) w przypadku paneli istotny jest też dobór dodatkowych elementów, takich jak słupki i daszki, obejmy montażowe, śruby czy podmurówka (w zależności od tego, jaki wariant mocowania siatki zostanie wybrany). Wśród dostępnych na rynku systemów ogrodzeniowych panele są rozwiązaniem relatywnie tanim. Cechuje je bardzo dobry stosunek jakości do ceny oraz większe walory estetyczne niż w przypadku siatki ogrodzeniowej.

Ogrodzenia palisadowe – trwałość i estetyka
Trwałymi i wysoce estetycznymi modułami są ogrodzenie palisadowe. Ich prostota i uniwersalność sprawiają, że będą odpowiednie zarówno do ogrodzenia posesji prywatnych, jak i handlowo-usługowych czy biurowych. Ze względu na swoją elegancję znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym. Moduły tego typu najczęściej wykonane są ze stali ocynkowanej malowanej proszkowo, a dominującym kolorem jest czerń. W przypadku ogrodzenia palisadowego dostępne są nie tylko pojedyncze przęsła, ale również furtki i bramy (przesuwne oraz jedno- lub dwuskrzydłowe). Ogrodzenia palisadowe są rozwiązaniem nieco droższym niż siatka ogrodzeniowa czy panele, ale wciąż stanowią bardziej budżetową wersję ogrodzenia, niż elementy kute i zdobione.

Współczesny rynek ogrodzeniowy oferuje wiele ciekawych rozwiązań w zakresie kompleksowego zabezpieczenia parceli. Siatka ogrodzeniowa, ogrodzenia panelowe oraz moduły palisadowe stanowią rozsądną alternatywę dla droższych produktów, jednocześnie zapewniając wymagany standard bezpieczeństwa i estetykę wykonania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here