Domki mobilne, zwane także domkami typu holenderskiego albo po prostu domkami na kółkach stanowią wygodną i nowoczesną alternatywę dla domków letniskowych. Są trwałe, komfortowe, mają “to coś”. Wydają się wręcz idealną opcją dla ludzi, którzy szukają własnego, przytulnego siedliska, w którym można spędzić wakacje. Jednak enigmatyczną kwestią, o którą często pytają osoby zastanawiające się nad zakupem takiego domku, jest to, czy można w nim spędzić także zimniejsze miesiące roku. Odpowiedź jest prosta i jasna: oczywiście, że tak!

Całoroczne domki mobilne 

Tak, tak, ale… Zawsze musi być jakieś ale! W tym przypadku chodzi o etap: gdzie kupić mój przyszły domek mobilny? Jest pewna znacząca różnica między domkami mobilnymi produkowanymi w Polsce a używanymi, importowanymi z zagranicy. Domki holenderskie czy domki angielskie sprowadzane z Zachodu nie zawsze są w pełni dostosowane do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju. Mają one znacznie cieńsze ściany zewnętrzne – ich grubość to często około 5 cm. Porównując to z grubością ścian domków produkowanych w Polsce (ok. 16 cm), łatwo zdać sobie sprawę z tego, że będzie w nich po prostu za zimno. Żeby móc w pełni korzystać z zachodnich domków holenderskich, należy zatem zadbać o odpowiednie ich docieplenie. Wiąże się to naturalnie z dodatkowymi kosztami. Tymczasem nowe domki mobilne produkowane przez najlepszych polskich producentów z powodzeniem mogą być użytkowane w zimniejszych miesiącach, a także w zimie. Jak to możliwe?

Po pierwsze: odpowiednia struktura domku

Producent domków mobilnych już na etapie konstrukcyjnym powinien zadbać o odpowiednie ocieplenie budynku. Zazwyczaj w pierwszej kolejności dotyczy to ścian – to dzięki zastosowaniu wełny mineralnej o grubości od 10 do 15 cm możliwe jest zapewnienie komfortowych warunków termicznych przy każdej pogodzie. Co istotne, materiał ten nie służy jedynie poprawie temperatury panującej wewnątrz domku, ale również ma szereg dodatkowych atutów – sprawdzi się jako izolacja akustyczna i przeciwogniowa. Ważne jest także, że wełna mineralna jest odporna na pleśń i grzyby, zatem alergicy nie będa mieli żadnego problemu z użytkowaniem domku mobilnego!

Po drugie: odpowiednia Izolacja 

Odpowiedni poziom ciepła zapewnia także inny element dodawany do projektu podczas etapu konstrukcyjnego. To nic innego jak wysokiej jakości, trwała i skuteczna podwójna izolacja. Składają się na nią dwa elementy: membrana wiatroizolacyjna oraz membrana paraizolacyjna. Dzięki nim zimą straty ciepła są znacznie mniejsze. Latem natomiast kontrolują one przenikanie i odbijaniu ciepła do wnętrza budynku, zapewniając przyjemny chłód we wnętrzu domku. Bardzo często tak ocieplone ściany (wełną mineralną i podwójną izolacją) zostają jeszcze wyłożone odpowiednimi panelami odpornymi na działanie warunków atmosferycznych. Taki zestaw znacząco przyczyni się do utrzymania odpowiedniej temperatury w domku na kółkach

Po trzecie: ciepło płynące z grzejników

Nic jednak nie zastąpi ciepła wytwarzanego przez grzejniki, prawda? Producenci domków mobilnych z założenia zapewniają swoim konstrukcjom ogrzewanie elektryczne – w każdym pomieszczeniu znajdują się grzejniki. Jeśli z jakiegoś powodu taki typ ocieplania budynku nie będzie dla Ciebie wygodny, możesz poprosić o wyposażenie domku w centralną instalację gazową, działającą we współpracy z dwufunkcyjnym piecem. Zarówno jeden, jak i drugi typ ogrzewania jest bardzo skuteczny i pozwoli Ci na rozkoszowanie się wspaniałymi chwilami w domku na kółkach również zimą.

Komfort czy ryzyko?

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule artykułu: zima w domku mobilnym – komfort czy ryzyko? chyba nie ma już żadnych wątpliwości. Domki na kółkach wytwarzane przez polskich producentów spełniają wiele wymogów, w tym również te dotyczące ciepła panującego wewnątrz budowli. Jeśli zatem wahałeś się, czy kupić domek mobilny, czy nie, to do listy plusów możesz dodać jeszcze jeden – domek na kółkach można użytkować przez cały rok, nawet zimą!

Źródło: Ecomobilehome – domki holenderskie całoroczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here