Wózek inwalidzki to sprzęt, który dla pacjentów zmagających się z rozmaitymi schorzeniami ruchu, może okazać się niezbędny do prowadzenia w miarę samodzielnego życia. W wielu przypadkach wózek poprawia nie tylko sprawność fizyczną, ale wpływa również na kondycję psychiczną osób niepełnosprawnych. Niestety koszt zakupu specjalistycznego sprzętu dopasowanego do indywidualnych potrzeb chorego, czasami sięga kilku tysięcy złotych. W jakim przypadku możliwa będzie refundacja NFZ?

Kiedy i komu przysługuje możliwość skorzystania z dopłaty Narodowego Funduszu Zdrowia do zakupu wózka inwalidzkiego?

Podstawowym kryterium, uprawniającym do skorzystania z refundacji na wózek inwalidzki jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo, aby otrzymać sprzęt rehabilitacyjny, należy spełniać szczegółowe kryteria, które zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 roku. Warto także pamiętać o tym, że rodzaj przysługującego nam sprzętu warunkowany jest tym, na jakiego rodzaju schorzenie cierpimy.

Według wspomnianych rozporządzeń limit fefundacji NFZ  w kodzie P.127 wózka ręcznego wynosi 600 zł. Środki te przysługują każdemu dorosłemu oraz dzieciom powyżej 18 roku życia. Aby móc ubiegać się o sfinansowanie tego rodzaju wózka należy posiadać trwałe ograniczenie samodzielnego chodzenia. Warto dodać, że wózek ręczny może być wymieniany raz na 5 lat, a pacjent nie musi posiadać żadnego wkładu własnego na jego zakup.

Wózek inwalidzki w kodzie P.129 wykonany ze stopów lekkich przysługuje natomiast osobom, które również cierpią na trwałe ograniczenie samodzielnego chodzenia, ale mogą poruszać się samodzielnie. W tym przypadku kwota finansowania może wynosić nawet 1700 zł. Jest ona przyznawana osobom dorosłym raz na 4 lata. Należy podkreślić, że wkład własny również nie jest wymagany.

Specjalny wózek inwalidzki w kodzie P.130, który posiada funkcje elektrycznego napędu, stabilizacji pleców i głowy czy pionizacji ciała, zarezerwowany jest wyłącznie dla osób, które cierpią na schorzenia, takie jak porażenia czy niedowłady wielokończynowe oraz dwukończynowe (skrzyżowane lub jednostronne). Wózek tego typu przysługuje dzieciom od 2 roku życia oraz wszystkim osobom dorosłym. Limit dofinansowania z NFZ na tego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny wynosi 3000 zł. Oczywiście istnieje możliwość ubiegania się o ponowne dofinansowanie po 4 latach (w przypadku osób podrosłych) lub po 3 latach (jeśli chodzi o dzieci).

Co w sytuacji, gdy nie należy się nam dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny w postaci wózka inwalidzkiego?

W przypadku, jeśli nie możemy skorzystać z dofinansowania, warto wziąć pod uwagę usługi oferowane przez wypożyczalnie wózków inwalidzkich. Dzięki temu nie będziemy musieli jednorazowo wydawać dużej sumy pieniędzy, która może przekraczać nasze możliwości finansowe. Zdarzają się również sytuacje, w których użytkowanie wózka inwalidzkiego jest niezbędne tylko przez określony czas, przykładowo z powodu złamania kończyn czy rekonwalescencji po zabiegu. W takiej sytuacji dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia nie obowiązuje, a zakup nowego czy używanego sprzętu na krótki okres może okazać się bardzo nieopłacalny. Wówczas warto wziąć pod uwagę skorzystanie z wypożyczalni wózków inwalidzkich. Przedsiębiorstwa tego typu na ogół mają dość rozbudowaną ofertę, skierowaną do dzieci, dorosłych i osób starszych. Korzystając z usług wypożyczalni, można bez problemu znaleźć odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny, który pozwoli nam sprawnie i komfortowo przejść przez proces rekonwalescencji.

Dofinansowania na zakup wózka inwalidzkiego wymagają spełnienia określonych warunków i obwarowane są licznymi obostrzeniami. Jeżeli jednak refundacja z NFZ nie jest możliwa, a koszty zakupu zbyt wysokie, zapewne warto skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Źródło: wzso.pl – sprzęt rehabilitacyjny Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here