Istnieje wiele sposobów oddziaływania na nasze ciało oraz jego pielęgnacji. Od wieków bardzo popularne są masaże. Obecnie szczególnym uznaniem cieszą się te z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych, które znane były od lat, lecz nie zawsze należycie doceniane. Co wyróżnia ten typ masażu? Jakie są efekty wspomnianego zabiegu?

Masaż aromaterapeutyczny – właściwości

Masaż aromaterapeutyczny to zabieg fizjoterapeutyczny o charakterze leczniczym oraz relaksacyjnym, podczas którego wykorzystywane są olejki eteryczne. Masaż tego typu może być wykonany na całe ciało lub tylko na jego wybrane partie. Uważany jest za najskuteczniejszy zabieg w aromaterapii, dlatego każdy renomowany gabinet masażu posiada go w swojej ofercie.

Zabieg ten uważany jest za jeden z najprzyjemniejszych rodzajów masażu, wspomaga bowiem wprowadzenie się w stan odprężenia i relaksu. Ponadto pomaga on w zwalczeniu napięcia i stresu oraz wszelkich dolegliwości bólowych. Jest zalecany również w przypadku zaburzeń emocjonalnych, bolesnych menstruacji czy dokuczliwej menopauzy, a także przy wzmożonym wysiłku (wywołanym treningami lub ciężką pracą fizyczną). Olejki eteryczne są zbyt skoncentrowane, by stosować je bezpośrednio na skórę, dlatego dodaje się je do oleju bazowego, wykorzystywanego przy każdym masażu.

Przebieg zabiegu

Sam masaż wykonywany jest standardowo – każdy ruch skutkuje odpowiednim naciskiem na tkanki. Jego intensywność jest zależna od celu zabiegu oraz indywidualnych potrzeb danej osoby. Masaż aromaterapeutyczny przyspiesza krążenie krwi, a co za tym idzie, zwiększa dopływ tlenu oraz wspiera proces pozbywania się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii. Zabieg wspomaga również odpoczynek po dużym wysiłku.

Stosowane podczas masażu olejki eteryczne oddziałują na osobę masowaną poprzez skórę (wchłaniając się), ale także przez układ oddechowy (nos i receptory). Cały zabieg wspiera układ immunologiczny, nerwowy i mięśniowo-szkieletowy. Wspomaga również prawidłową pracę serca. Dobrze wykonany masaż złagodzi napięcie i ból, pozwoli się zrelaksować oraz odzyskać harmonię organizmu.

Dobór olejku jest uzależniony od pożądanego efektu. Renomowany gabinet masażu zazwyczaj ma w swojej ofercie:

  • olejek cytrynowy – poprzez swoją świeżość pobudza i dodaje energii; pomaga na stany lękowe czy nadciśnienie,
  • olejek geraniowy – wykazuje działanie antydepresyjne; pomaga regulować gospodarkę wodną organizmu, dlatego jest wykorzystywany zwłaszcza u osób otyłych czy zmagających się z cellulitem lub menopauzą,
  • olejek melisowy – posiada właściwości uspokajające i wyciszające; stosowany jest przy silnym zdenerwowaniu i napięciu, a także w stanie histerii,
  • olejek eukaliptusowy – działa ściągająco i przeciwzapalnie na skórę, wspiera regenerację i łagodzi bóle;
  • olejek lawendowy – przyspiesza gojenie się ran i działa uspokajająco.

Przy masażach tego typu z powodzeniem stosowany jest również olejek anyżowy, różany, sandałowy, cedrowy czy z drzewa herbacianego. Faktem jest jednak, że do olejku bazowego należy dodać jedynie kilka kropel olejki eterycznego, gdyż jego nadmiar mógłby spowodować podrażnienie skóry i liczne reakcje alergiczne.

Przeciwwskazania

Przed przeprowadzeniem takiego zabiegu masażysta z pewnością przeprowadzi odpowiedni wywiad z klientem. Przede wszystkim nie powinno się poddawać zabiegowi w przypadku:

  • wieku poniżej 15 lub powyżej 65 roku życia,
  • chorób nowotworowych,
  • stanów pooperacyjnych,
  • ciąży i karmienia piersią,
  • nadwrażliwości na składniki olejku,
  • aktywnych infekcji (także skórnych),
  • epilepsji, zakrzepicy, migreny czy artretyzmu.

Prawidłowo wykonany masaż aromaterapeutyczny bardzo korzystnie wpływa na ciało i duszę. Odwiedzając gabinet masażu, warto zatem zapytać o ten zabieg oraz samodzielnie dobrać odpowiedni olejek, a także czas i intensywność masażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here