Zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym mogą niekiedy prowadzić do niespodziewanych sytuacji, zwłaszcza przy zabiegach inwazyjnych, np. przy ekstrakcji lub implantacji. Kurs pierwszej pomocy przyda się stomatologowi i jego asystentce, kiedy życie lub zdrowie pacjenta będzie zagrożone.

Kiedy przyda się kurs pierwszej pomocy?

Pacjentowi podczas zabiegów w gabinecie podawane są leki przeciwbólowe, ale także uspokajające i przeciwlękowe. Przy wykonywaniu specjalistycznych zabiegów pacjent może otrzymać również inne leki, które przy interakcji mogą doprowadzić do nieoczekiwanej reakcji organizmu. Wizyta u dentysty dla wielu ludzi jest niezwykle stresująca, a każdy człowiek inaczej reaguje na stres i ból. Niejeden specjalista w swojej praktyce zetknął się z omdleniem pacjenta przed zabiegiem. Dochodzą do tego również reakcje alergiczne, któremogą objawiać się w różny sposób. Dentysta czy asystentka stomatologiczna nie może przewidzieć, czy nie znajdzie się nagle w sytuacji, w której znajomość pierwszej pomocy będzie decydowała o czyimś życiu.

Czego można nauczyć się na kursie pierwszej pomocy?

Większość kursów pierwszej pomocy obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną.  Pierwsza część to teoria, dzięki której kursant pozna podstawowe zagadnienia dotyczące biologii i anatomii człowieka, profilaktyki i zapobieganiu wypadkom, a także zasady, jakich należy przestrzegać w przypadku sytuacji niebezpiecznych. Druga część poświęcona jest przećwiczeniu umiejętności praktycznych.Prawidłowo przeprowadzone szkolenie z zakresu pierwszej pomocy powinno umożliwiać ćwiczenia na fantomach – pozwala to na uzyskanie pewności co do prawidłowej techniki podejmowanego działania.

Dlaczego warto?

W trakcie zabiegu stomatologicznego może dojść do wielu nieoczekiwanych sytuacji. Po odbyciu kursu pierwszej pomocy i asystentki stomatologiczne będą czuć się pewniej w przypadku sytuacji, która wymagać będzie podjęcia działań resuscytacyjnych. Warto też pamiętać, że polskie prawo nakazuje udzielenia pomocy przedmedycznej i jeśli tego nie zrobimy, grozi nam kara pozbawienia wolności. Uzyskany w czasie kursu certyfikat może również zwiększać zaufanie pacjentów. Widząc odpowiednio wyeksponowany dokument (w gabinecie lub na stronie internetowej), pacjenci chętniej będą wybierali nasz gabinet. Znajomość pierwszej pomocy nie Kurs pierwszej pomocy przygotowany z myślą o dentystach i asystentkach stomatologicznych uwzględnia wszystkie kluczowe aspekty pracy w tym zawodzie.

Podsumowanie

Kurs pierwszej pomocy pozwoli dentystom i asystentkom stomatologicznym na przeprowadzenie profesjonalnych działań resuscytacyjnych, w sytuacjach zagrażających życiu pacjenta. Znajomość zasad pierwszej pomocy, zapewni pracownikom gabinetu stomatologicznego jak i pacjentom, poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny.

Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here