Ładne, równe i białe zęby to marzenie wielu osób. Nie każdy może się jednak pochwalić hollywoodzkim uśmiechem bez skazy. Często spotykane są więc kompleksy powodowane niedoskonałościami w uzębieniu. Defekty estetyczne mogą wynikać zarówno z predyspozycji genetycznych, doznanych urazów lub wynikać z konieczności radykalnego leczenia zębów. Poprawą estetyki uzębienia zajmuje się protetyka stomatologiczna, która oferuje pacjentom korony i licówki.

Korzyści wynikające z założenia licówek

Licówki porcelanowe to specjalne cienkie nakładki, które przykleja się do przednich powierzchni zębów. Przed ich założeniem konieczne jest wyleczenie wszelkich ubytków oraz dokładne oczyszczenie zębów z osadów i kamienia nazębnego przy pomocy piaskowania i skalingu. Kolejnym krokiem jest preparacja  powierzchni zęba, na której mocuje się licówki tymczasowe. Licówki są przygotowywane na podstawie indywidualnego wycisku protetycznego pobieranego od pacjenta. Nowoczesne gabinety stomatologiczne stosują w tym celu skaner wewnątrzustny (zamiast niekomfortowej metody pobierania wycisku przy pomocy masy silikonowej). Wykonane przez skaner zdjęcia pozwalają na opracowanie cyfrowego modelu uzębienia. Na jego podstawie przygotowuje się większość uzupełnień protetycznych – w tym również licówki.

Przygotowaniem licówek zajmuje się technik w pracowni protetycznej, który zatroszczy się o ich odpowiedni kształt i kolor. Podczas kolejnej wizyty w gabinecie stomatologicznym przykleja docelowe licówki stosując materiały kompozytowe . Mocowanie licówki trwa od 10 do 30 minut i wymaga dużej precyzji od lekarza oraz cierpliwości pacjenta. Jednak końcowy efekt rekompensuje konieczność wyczekiwania na fotelu dentystycznym.

Licówki są również pomocne przy korekcji niewielkich wad ortodontycznych. Dotyczy to sytuacji, gdy jeden ząb jest delikatnie zrotowany względem pozostałych. Można wówczas uniknąć konieczności zakładania aparatu ortodontycznego. Licówki porcelanowe dają także korzystny efekt przy odbudowie zębów startych podczas zgrzytania. Częstym zastosowaniem licówek jest likwidacja diastemy, czyli szpary między zębami oraz zamaskowywanie erozji szkliwa, przebarwień czy zniekształceń w przedniej części zębów. Dzięki licówkom można w szybki sposób poprawić barwę zębów, ich wielkość oraz skorygować nierówny kształt. Warunkiem ich zastosowania jest jednak brak dużych wypełnień w uzębieniu oraz zdrowe przyzębie. Dla podtrzymania rezultatów ważna jest także świadomość pacjenta, że licówka jest dość delikatna i zaszkodzić jej może zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci czy punktowy nacisk, powodowany przez gryzienie twardych pokarmów. Złamanej licówki nie da się bowiem naprawić.

Trwałość licówek ocenia się na co najmniej 10 lat, jest to jednak uzależnione od codziennej troski o higienę jamy ustnej.

Zastosowanie koron

Korona to uzupełnienie protetyczne służące do odbudowy zniszczonego zęba. Jest ona mocowana w przypadku złamania lub znacznego zniszczenia zęba, kiedy jego rekonstrukcja za pomocą wypełnienia jest niemożliwa. Celem zastosowania korony jest wzmocnienie i przywrócenie naturalnego kształtu zęba.

Przygotowanie zęba pod koronę polega na jego oszlifowaniu z każdej strony. Następnie pobierany jest wycisk (jak wspomniano wyżej, możliwe jest zastosowanie metody cyfrowej przy użyciu skanera wewnątrzustnego) służący do stworzenia indywidualnego modelu uzupełnienia protetycznego dopasowanego do kształtu i kolorytu pozostałych zębów pacjenta. W trakcie oczekiwania na jego wykonanie u pacjenta mocowana jest korona tymczasowa. W zależności od materiału, z którego zbudowana jest korona, wyróżnia się cyrkonową , porcelanową i kompozytową. Korona zbudowana wyłącznie z porcelany, wygląda najbardziej naturalnie, nie powoduje uczuleń i doskonale dopasowuje się do zębów sąsiadujących . Jej tańszą wersją jest korona porcelanowa na podbudowie z metalu.

Korona jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów po leczeniu kanałowym, stosuje się ją także na jako uzupełnienie wykonane na implantach. Jej trwałość ocenia się podobnie, jak licówek, czyli ok. 10 lat.

Licówki porcelanowe i korony protetyczne to rozwiązania pozwalające na korektę defektów estetycznych w jamie ustnej. Licówki znajdują zastosowanie przy poprawie estetyki zębów przednich, korony natomiast obejmują szerszy zakres. Oprócz kwestii wizualnych spełniają bowiem funkcję wzmacniającą i odbudowującą zniszczony ząb. O doborze odpowiedniej metody poprawy wyglądu zębów ostatecznie powinien zadecydować stomatolog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here