Ciążą to specyficzny okres w życiu kobiety, podczas którego kontakt z chemią i innymi szkodliwymi czynnikami jest niewskazany. Co mają jednak zrobić kobiety, które spodziewają się dziecka, a do tej pory regularnie farbowały włosy? Okazuje się, że wcale nie muszą rezygnować z zabiegów pielęgnacyjnych przez 9 miesięcy. Warto sprawdzić, jakie stereotypy krążą wokół tematu farbowania włosów w ciąży.

Farbowanie włosów w ciąży – szkodzi, czy nie?

Wiele przyszłych matek drży na myśl o zabiegach chemicznych na włosach, a w szczególności o farbowaniu włosów w ciąży. Wiele kobiet z ogromną dozą pewności mówi, że farbowaniem włosów można zaszkodzić dziecku. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak oczywista. Nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałyby szkodliwość farbowania włosów w okresie ciąży – jednocześnie nie ma też pewności, że jest to proces całkowicie bezpieczny. Zagrożenie może wynikać z konieczności wdychania oparów farby do włosów, ponieważ ona sama nie przenika do organizmu matki. Z drugiej jednak strony, farbowanie włosów wykonuje się stosunkowo rzadko, dlatego wdychanie oparów farb nie jest czynnikiem szkodliwym, z którym ciężarna ma do czynienia dłuższy czas. Wiele kobiet nie rezygnowało z farbowania włosów w ciąży, mimo tego mają zdrowe i piękne dzieci. Oczywiście czasem lepiej dmuchać na zimne, dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się rezygnacja z zabiegu w czasie I trymestru, kiedy płód jest najbardziej narażony na czynniki szkodliwe.

Bezpieczne farbowanie

Nowoczesne farby do włosów są pozbawione amoniaku i szkodliwej chemii, dlatego kobiety w ciąży mają w czym wybierać. Alternatywą mogą być także farby oparte na naturalnych składnikach, a także płukanki czy pianki koloryzujące. Korzystając z farbowania włosów, warto sięgać po bezpieczne i sprawdzone produkty, przynajmniej na czas ciąży. Dzięki temu kobieta nie musi wcale rezygnować z pielęgnacji włosów, a przy tym może być pewna, że wybrany środek koloryzujący nie odbije się negatywnie na zdrowiu maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here