Dysleksja to problem, z którym zmaga się coraz większa liczba dzieci. Rodzice obwiniają je często o gorsze wyniki w szkole czy odstawanie od rówieśników. Dysleksja jest jednak zaburzeniem, z którym dziecko nie poradzi sobie samo. Jako rodzice będziemy musieli pomóc mu uporać się z tym problemem. Objawy dysleksji zaobserwować można jeszcze przed trzecim rokiem życia dziecka. Na co warto zwrócić uwagę?

Objawy dysleksji u najmłodszych dzieci

Być może niektórych rodziców to zdziwi, ale pierwsze symptomy dysleksji można zaobserwować już w wieku niemowlęcym. Jednym z najlepiej zauważalnych objawów jest brak lub bardzo rzadkie raczkowanie. Niemowlęta, które mają predyspozycje do dysleksji, mogą mieć problemy z utrzymaniem równowagi podczas siedzenia. Ich sprawność w trakcie zabawy różnego rodzaju klockami czy zabawkami składającymi się z kilku elementów może być nieporadna, mogą radzić sobie z nimi słabiej na tle rówieśników. W czasie dorastania mogą wykazywać nieporadność w samodzielnym ubieraniu się czy przy jedzeniu. Brak zainteresowania aktywnościami manualnymi, jak np. rysowanie, to kolejny symptom mogący wskazywać na dysleksję.

Objawy dysleksji u przedszkolaków

W wieku przedszkolnym symptomy dysleksji są już bardziej zauważalne. Pierwszy z nich to nieporadność ruchowa. Może objawiać się brakiem predyspozycji do różnych aktywności. Dziecko może mieć przykładowo problem z nauką jazdy na rowerze czy na wrotkach. Trudności może mu sprawiać spacer w linii prostej, na przykład po krawężniku. Ułożenie puzzli może okazać się zbyt trudnym wyzwaniem. Wszelkie opóźnienia w rozwoju mowy również mogą wskazywać na dysleksję. Inny znaczący symptom to fakt, że jedna połowa ciała sprawnościowo nie dominuje nad drugą. Zauważyć to można podczas jedzenia lub rysowania, gdy dziecko wykonuje czynności raz jedną, raz drugą ręką.

Objawy dysleksji na początku edukacji

Na początku edukacji szkolnej dziecka symptomy dysleksji są najbardziej wyraźne. Śledząc postępy pierwszoklasisty, rodzice powinni być w stanie ocenić, czy dziecko wykazuje predyspozycje do dysleksji. Tym, co powinno ich szczególnie zaniepokoić, jest nieodróżnianie liter o podobnym kształcie, jak b oraz d. Na tym etapie edukacji dziecko powinno już swobodnie posługiwać się kredką czy ołówkiem. Jeżeli widzimy, że wychodzi mu to niezgrabnie, a dodatkowo rysuje w nienaturalnym kierunku (z dołu do góry lub z prawej do lewej strony), powinniśmy poświęcić jego rozwojowi więcej uwagi. Dyslektykom trudno jest również nauczyć się płynnie czytać. Takie dzieci mogą mieć problemy ze składaniem poszczególnych wyrazów oraz ze zrozumieniem tekstu. Inne objawy to brak orientacji przestrzennej czy nagminne mylenie strony lewej i prawej.

Jak pomóc dziecku cierpiącemu na dysleksję?

Dysleksji trudno jest się całkowicie pozbyć, z dzieckiem dyslektycznym można natomiast pracować i stopniowo łagodzić jej objawy. Dlatego też wcześnie postawiona diagnoza znacznie ułatwi mu życie. Rodzice od najmłodszych lat powinni więc bacznie obserwować swoje pociechy. Jeżeli wykazują one symptomy dysleksji, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, kierując swe kroki do poradni psychologicznej lub pedagogicznej. Zarówno dziecko, jak i rodziców, czekać będzie dużo pracy, ale efekty z pewnością będą warte włożonego w nią wysiłku.

Podsumowując, rodzice mogą zauważyć pierwsze objawy dysleksji u dziecka już w okresie niemowlęcym. Dużo łatwiej jest jednak rozpoznać dysleksję na początku edukacji. Dzieci dyslektyczne powinny być pod opieką specjalisty, który pomoże im złagodzić skutki tego zaburzenia.

Inspirowane: rodziceidzieci.com – diagnoza psychiatryczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here