Ekstrakcja zęba zawsze wiąże się z dużym zmartwieniem, szczególnie u ludzi młodych. W końcu wszystkie zęby są nam potrzebne, a w dorosłym wieku nie można liczyć na to, że organizm wytworzy nowy ząb na miejsce starego. Zależy nam nie tylko na wygodzie w trakcie spożywania posiłków, ale także na aspekcie estetycznym. W przypadku usunięcia siódemek rozwiązaniem może być wizyta u ortodonty w celu przesunięcia ósemki. Często jednak jedynym rozwiązaniem sytuacji jest protetyka stomatologiczna, a coraz częściej leczenie implantoprotetyczne.

Czym jest implant i jak wygląda wstawienie implantu?

Implant wstawiany na miejsce ubytku zębowego jest niewielkim stożkiem pełniącym funkcję korzenia zęba. Wykonywany jest z materiału, na które organizm reaguje neutralnie, czyli nie odrzuci go – najczęściej jest nim tytan.

Cały zabieg jest zabiegiem chirurgicznym, a miejsce uzupełnienia zęba zostaje znieczulone, dzięki czemu wszczepienie implantu przebiega bez bólu. W kości wywierca się niewielki otwór, w który wprowadzany jest implant. Następnie pozostawia się go na kilka miesięcy, aby pozwolić mu zrosnąć się z kością. Proces ten to tak zwana osteointegracja. W tym czasie trzeba dostosować się do zaleceń protetyka wykonującego operację, aby uniknąć wszelkich powikłań związanych z gojeniem. Kolejnym etapem jest wkręcenie śruby gojącej, która odpowiednio kształtuje dziąsło wokół implantu po wcześniejszym odsłonięciu. Ostatnim etapem uzupełnienia uzębienia jest wstawienie korony protetycznej imitującej naturalnych kształtów ząb dzięki łącznikowi.

Do tego celu wykorzystuje się trwałe korony porcelanowe. Można na przykład wybierać pomiędzy koronami porcelanowymi na metalach lub zdecydować się na najtrwalszą oraz estetyczną, ale też drogą formę jaką jest korona porcelanowa na cyrkonie. Takie uzupełnienie zęba pozwoli na wieloletnią radość pełnym uśmiechem oraz wygodę podczas spożywania posiłków.

Dlaczego wybór kliniki stomatologicznej ma znaczenie?

Wybór kliniki stomatologicznej ma olbrzymie znaczenie, ponieważ zabiegi tego typu wymagają szczególnego profesjonalizmu wykonania. Można kierować się dogodniejszymi cenami, jednak należy pamiętać, że za wysokością kosztu operacji idzie również jakość. Na tak delikatnych kwestiach jak zdrowie nie warto oszczędzać. Podczas rozmowy z danym specjalistą trzeba zadawać jak najwięcej pytań i samemu wywnioskować, czy dana klinika jest odpowiednią. Jeśli pojawią się pewne wątpliwości, warto poszukać innej. Dobrze, aby wybrany stomatolog miał duże doświadczenie w wykonywaniu takich zabiegów. Cała operacja wszczepienia implantu musi zostać poprzedzona szczegółowym wywiadem, w którym wykonujący go dobrze pozna sytuację oraz wykona zdjęcie RTG panoramiczne zębów. Pozwoli to na wybór najlepszej formy wieloetapowego leczenia dostosowanej indywidualnie do pacjenta.

Warto też zwrócić uwagę na możliwość leczenia interdyscyplinarnego. Często połączenie sił specjalistów z różnych obszarów (periodontologa, chirurga szczękowego i protetyka) pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here