Można by rzec, że ile gatunków drzew, tyle rodzajów drewna. W dużej mierze jest to prawda, gdyż drewno można podzielić ze względu na przeróżne jego cechy zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród najpopularniejszych podziałów możemy wyróżnić ten na drewno pochodzące z drzew liściastych lub iglastych, z rodzimych gatunków europejskich bądź egzotycznych, o jasnej lub ciemnej barwie. Jednakże oprócz walorów estetycznych czy kraju pochodzenia, najważniejszymi parametrami, jakimi powinniśmy się kierować podczas doboru drewna na podłogę, powinny być jego gęstość i twardość. To właśnie podział na miękkie i twarde gatunki najczęściej determinuje wybór danego gatunku jako materiał budowlany.

Twardość drewna

Twardość ma bardzo istotne znaczenie w przypadku drewna, z którego zamierzamy ułożyć naszą podłogę. Cecha ta charakteryzuje jego odporność na ścieranie i wgniecenia, jednak jej precyzyjne określenie nie jest łatwe. Obecnie do najpopularniejszych metod sprawdzania twardości drewna należą metoda Janki i opierająca się na niej metoda Brinella. Obie polegają na wciskaniu stalowej kulki w próbkę materiału za pomocą specjalnej maszyny. O ile metoda Janki nie sprawdza się w przypadku drzew iglastych, o tyle metoda Brinella pozwala na lepszą interpretację wyników w przypadku tego rodzaju drzew. W oparciu o każda z metod powstała swoista klasyfikacja, dzieląca drewno pod kątem twardości.

Twardość drewna według metody Janki:

  • klasa I – drewno bardzo miękkie: balsa, limba, osika, wierzba, topola, jodła, świerk
  • klasa II – drewno miękkie: modrzew, kasztan, lipa, olcha, brzoza, sosna
  • klasa III – drewno średnio twarde: orzech, wiąz, sosna czarna
  • klasa IV – drewno twarde: dąb szypułkowy, grusza, wiśnia, jesion, teak
  • klasa V – drewno bardzo twarde – dąb bezszypułkowy, buk, grab, palisander, cis
  • klasa VI – drewno niewiarygodnie twarde – kokos, heban, gwajak

Twardość drewna według metody Brinella:

  • klasa I – drewno miękkie: sosna
  • klasa II – drewno średnio twarde: brzoza, olcha
  • klasa III – drewno twarde: dąb, buk, wiśnia, teak
  • klasa IV – drewno bardzo twarde: doussie, merbau, jatoba

Jak dobrać gatunek drewna na podłogę?

Oczywiście twardość drewna ma znaczenie, jednakże nie przekreśla całkowicie użycia bardziej miękkich rodzajów na podłogi. Wszystko zależy od rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia, w którym planujemy ułożyć drewnianą powierzchnię. Bardzo twarde gatunki świetnie nadadzą się na schody, do korytarzy lub pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu jak salon, kuchnia, czy powierzchnie biurowe. Średnio twarde gatunki możemy zastosować w sypialniach lub pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu, a te całkiem miękkie jak sosna wykorzystać np. do ułożenia podstopni na drewnianych schodach. Kluczem jest odpowiedni dobór surowca do jego późniejszego przeznaczenia.

Sposób zabezpieczenia ma znaczenie

Jeżeli już wybrałeś drewno, wiesz gdzie i w jaki sposób chcesz je układać, powinieneś wiedzieć, że także sposób zabezpieczenia powierzchni drewnianych może znacząco wydłużyć żywotność i dobrą kondycję materiału. Wybór zabezpieczenia drewna nie powinien być także kwestią całkowicie przypadkową. Jedne powłoki radzą sobie lepiej w kontakcie z poszczególnymi rodzajami drewna bądź w pomieszczeniach o wzmożonej wilgotności, inne pozwalają na uzyskanie odpowiednich elementów wizualnych, bądź zwiększają trwałość na uszkodzenia mechaniczne, a jeszcze inne będą się dużo lepiej sprawdzać u alergików. Do najbardziej powszechnych sposobów zabezpieczenia podłogi należą lakiery, oleje naturalne, oleje UV, woski bądź olejowoski.

Codzienna pielęgnacja, czyszczenie i konserwacja drewnianej podłogi

Twardość podłogi nie ma większego znaczenia przy jego czyszczeniu i codziennej pielęgnacji drewna. Każdą drewnianą podłogę czyścimy w ten sam sposób. Zamiatamy i zmywamy za pomocą lekko wilgotnego mopa, najlepiej wycierając na sucho bezpośrednio po myciu. Wilgoć i piasek są największymi wrogami drewnianych powierzchni, mogą doprowadzać do zarysowań, odbarwień, powstawania nierówności, czy rozwoju grzybów i bakterii. Do czyszczenia i konserwacji należy stosować preparaty przeznaczone dla danego rodzaju zabezpieczania podłogi, inaczej w prosty i stosunkowo szybki sposób możemy zniszczyć podłogę.

Źródło: dlapodlogi.pl – sklep ze środkami do pielęgnacji podłóg drewnianych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here